• Opis
  • Dodatkowe informacje

SYSTEMY OGNIW PALIWOWYCH

Miejsce odbywania się zajęć:

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki  Politechniki Śląskiej
Gliwice, ul. Konarskiego 18,

CZAS TRWANIA
STUDIÓW

1 rok / 2 semestry

UZYSKANY
TYTUŁ

inżynier

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent studiów podyplomowych “Systemy ogniw paliwowych” posiada wiedzę z zakresu różnego rodzaju ogniw paliwowych i ich systemów pomocniczych. Jego ugruntowana wiedza z zakresu wykorzystywanych technologii wodorowych i ogniw paliwowych oraz zrozumienie ich znaczenia we współczesnej gospodarce pozwalają na efektywne działanie w nowoczesnym i podlegającym ciągłym zmianom sektorze energetycznym, transportu i ochrony środowiska. Absolwent posiada również znajomość ograniczeń stosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, uwzględniając aspekty techniczne, legislacyjne, ekonomiczne i społeczne.

Celem studiów jest przekazanie uczestnikom pogłębionej wiedzy na temat technologii ogniw paliwowych, jej pozytywów i ograniczeń związanych z zastosowaniem ogniw. Na początku studiów zostaną podane zasady działania ogniw paliwowych, ich historia oraz podstawy termodynamiczne, a w głównej części uczestnicy zapoznają się z konstrukcją, zastosowaniami, infrastrukturą oraz prognozami rozwoju technologii ogniw paliwowych. Specjalna uwaga zostanie poświęcona generatorom i silnikom opartym o ogniwa typu PEM (Proton Exchange Membrane), ich zastosowaniom, budowie systemów peryferyjnych oraz ich głównym komponentom.

Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat procesów realizowanych w głównych obiegach systemów peryferyjnych (zasilania powietrzem i paliwem oraz systemy chłodzenia), a także dowiedzą się jak te systemy wpływają na sprawność, długość okresu użytkowania i bezpieczeństwo urządzeń z ogniwami paliwowymi. Przykłady obliczeń cech komponentów systemu będą także ilustracją zasady hierarchii zależności tych cech od wymagań technicznych stosu ogniwa oraz innych wymagań, co umożliwi sformułowanie technicznych wymagań każdego z komponentów, znalezienie odpowiednich części na rynku oraz ewaluację poprzez testy weryfikacyjne funkcjonalności i innych cech wybranych komponentów w laboratorium. Uczestnicy poznają także różnice pomiędzy tradycyjnymi siłowniami, a siłowniami opartymi o ogniwa paliwowe pod względem sprawności, czułości na zanieczyszczenia powietrza, paliwa i czynnika chłodzącego, akceptowalnych materiałów konstrukcyjnych, typów paliw, bezpieczeństwa i działania.

Studia przygotowują uczestników do podjęcia managerskich i organizacyjnych funkcji w dziedzinach związanych z ogniwami paliwowymi, takimi jak rozwój ogniw paliwowych, naprawa urządzeń, diagnostyka, testy kwalifikacyjne, linie montażowe, kontrola jakości, certyfikowanie, licencjonowanie, planowanie i budowa infrastruktury. Przewiduje się możliwość doboru tematyki wybranych przedmiotów w zależności od wymagań grupy.

KRYTERIA PRZYJĘĆ

Ukończone studia wyższe – licencjackie, magisterskie, inżynierskie, magister-inżynier

PLAN STUDIÓW

W Ć L S P
Podstawy ogniw paliwowych 8
Termodynamika i kinetyka reakcji elektrochemicznych 12 6
Wyzwania materiałowe przy produkcji ogniw paliwowych 8
Eksploatacja ogniw paliwowych 10 8
Budowa stosu ogniw 6 8
Metody produkcji i składowania wodoru 12 8
Perspektywy rozwoju ogniw zasilanych matenolem 8 4 7
Stacjonarne ogniwa paliwowe 4 4
Zastosowania ogniw w transporcie 6 4
Konstrukcje silników, agregatów i elektrowni opartych o ogniwa paliwowe typu PEM 6 10
Systemy kontroli i diagnostyka systemu 6
Zagadnienia bezpieczeństwa urządzeń z ogniwami paliwowymi 8
Komponenty systemów peryferyjnych 10 6
Urządzenia i instrumenty pomiarowe do testowania ogniw paliwowych 4 8
Wybrane zagadnienia technologii ogniw paliwowych 6
Projekt końcowy 20

WYSOKOŚĆ OPŁATY

6 000 zł (3 000 zł/semestr)

CZAS TRWANIA STUDIÓW

2 semestry

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Zajęcia odbywają się w piątki po południu oraz w soboty.
Studia hybrydowe (81% zajęć będzie prowadzona w formie hybrydowej, dotyczy wykładów i seminarium)

KONTAKT W SPRAWIE REKRUTACJI

Beata Szendzielorz