Informacje dla kandydatów z niepełnosprawnością i przewlekle chorych
Osoby z niepełnosprawnością mogą rekrutować się na dowolny, wybrany przez siebie kierunek studiów. Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na zasadach ogólnych.
W przypadku gdy tryb rekrutacji przewiduje dodatkowo organizację sprawdzianu uzdolnień artystycznych, istnieje możliwość dostosowania formy jego przeprowadzania do indywidualnych potrzeb kandydata. Zmiana formy sprawdzianu nie jest jednoznaczna ze zwolnieniem z procedury rekrutacyjnej – ma ona na celu jedynie dostosowanie jej do potrzeb niepełnosprawnego kandydata.
W rekrutacji sprawdzian obowiązuje tylko kandydatów na kierunki Architektura i Architektura wnętrz. Kandydaci ci muszą wziąć udział w sprawdzianie uzdolnień artystycznych.
Osoby ubiegające się o dostosowanie formy sprawdzianu prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się do Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami co najmniej 2 tygodnie przed terminem sprawdzianu. W przypadku zgłoszeń po tym terminie nie możemy zagwarantować możliwości udzielenia wsparcia.
Pomoc podczas sprawdzianów
Oferujemy pomoc kandydatom z niepełnosprawnością stosownie do ich potrzeb. Forma wsparcia jest ustalana indywidualnie dla każdego kandydata i może obejmować:
- dostosowanie formy sprawdzianu – przez zmianę formy z pisemnej na ustną lub z ustnej na pisemną,
- możliwość zdawania sprawdzianu z wykorzystaniem dostosowanego komputera lub z użyciem oprogramowania wspomagającego,
- adaptację materiałów egzaminacyjnych (materiały opracowane w brajlu, druku powiększonym lub w formie elektronicznej),
- wydłużenie czasu trwania sprawdzianu – maksymalnie o 50%,
- możliwość korzystania ze specjalistycznego sprzętu,
- możliwość korzystania z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.
Kandydat ma możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta, który pomoże przejść cały proces rekrutacji (zapoznanie kandydata z ofertą edukacyjną, zasadami i terminami rekrutacji, wsparcie w kontakcie z Biurem Obsługi Studentów wybranego Wydziału, pomoc w wypełnieniu dokumentów w systemie rekrutacyjnym IRK oraz w złożeniu dokumentów w Centralnej Komisji Rekrutacyjnej).
Forma wsparcia jest ustalana na podstawie przedstawionych przez kandydata informacji. Kandydatom mogą zostać zaproponowane również inne formy wsparcia, w zależności od rodzaju i stopnia ich niepełnosprawności.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami:
tel. 32 237 23 50
e-mail: bon@polsl.pl
www.polsl.pl/rd1-cos/bon/