SKŁADANIE DOKUMENTÓW
- Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia jest m.in. wcześniejsze ukończenie studiów. Złożenie egzaminu dyplomowego (obrona) powinno nastąpić przed upływem terminu rejestracji.
- W systemie należy wgrać skan albo wyraźne zdjęcie dyplomu wraz z suplementem do dyplomu. Wgrany plik powinien zawierać wszystkie strony suplementu.
- Osoby, które jeszcze nie otrzymały dyplomu wraz z suplementem, wgrywają do systemu zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające wykaz zaliczonych zajęć i uzyskanych ocen końcowych oraz informację o średniej ocen ze studiów (jest to średnia z wszystkich ocen końcowych ważona liczbą punktów ECTS dla poszczególnych przedmiotów). Osoby, które wgrały do systemu zaświadczenie o ukończeniu studiów, podczas składania dokumentów w postaci papierowej zostaną zobowiązane do przedłożenia dyplomu ukończenia studiów wraz z suplementem w ciągu 30 dni od dnia przyjęcia na studia.
Pobierz lub wydrukuj naszą checklistę, aby nie zapomnieć o żadnym z potrzebnych dokumentów.
Podczas składania dokumentów musisz przedstawić oryginały lub odpisy dokumentów do poświadczenia kopii przez pracowników Politechniki Śląskiej. Dokumenty zagraniczne muszą być zalegalizowane lub opatrzone apostille. Dokumenty w języku obcym musisz złożyć wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język polski.
Ważne! Sprawdź poprawność danych uzupełnionych w systemie rekrutacyjnym. Literówki mogą spowodować problemy w czasie rekrutacji lub w czasie studiów. W trakcie składania dokumentów będziesz musiał przedstawić swój dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia tożsamości oraz danych zawartych w kwestionariuszu osobowym.
Zdjęcie kandydata
Zdjęcie musi być aktualne i spełniać wymagania zdjęcia do dowodu osobistego. W szczególności:
- jest kolorowe, na białym tle i z dobrym oświetleniem,
- ma dobrą ostrość oraz odwzorowuje naturalny kolor skóry,
- twarz jest widoczna od góry głowy do górnej części barków – tak aby zajmowała 70-80% fotografii,
- patrzysz wprost, bez nakrycia głowy i bez okularów przeciwsłonecznych, a Twoje oczy są dobrze widoczne.
Instrukcję wykonywania zdjęcia znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
UWAGA: bez zaakceptowanego zdjęcia nie wydrukujesz kwestionariusza osobowego i nie złożysz dokumentów wymaganych do przyjęcia na studia.
Zdjęcie w systemie musi być kolorowe, ale kwestionariusz możesz wydrukować czarno-biały.
Przesyłanie zdjęcia w postaci elektronicznej
Jedynym sposobem dostarczenia zdjęcia jest wgranie pliku do systemu rekrutacyjnego. Nie przyjmujemy zdjęć w postaci papierowej lub na nośniku danych (pendrive, CD itd.). Zdjęcie powinno mieć maksymalnie 5 MB, format JPEG lub PNG oraz wymiary co najmniej 500 x 625 pikseli (proporcje 4:5). Zdjęcie możesz wykadrować samodzielnie w systemie rekrutacyjnym.
Nie skanuj zdjęcia w postaci papierowej. Domowe skanery nie pozwalają na uzyskanie skanów odpowiedniej jakości. Możesz pozyskać plik bezpośrednio od fotografa albo wykonać zdjęcie samodzielnie w domu.
Pełnomocnictwo
Jeśli nie możesz złożyć dokumentów osobiście, to możesz upoważnić inną osobę do załatwienia tego w Twoim imieniu. Pełnomocnictwo nie musi być potwierdzone notarialnie, jednak musi być przedstawione w oryginale.
- Pobierz i wypełnij formularz pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo możesz wygenerować również w systemie rekrutacyjnym po zarejestrowaniu się. Podpisz formularz odręcznie i przekaż pełnomocnikowi razem z dokumentami.
- Pełnomocnik powinien mieć dostęp do Twojego konta w systemie rekrutacyjnym i na bieżąco sprawdzać pojawiające się tam powiadomienia. Jeśli nie jest to możliwe, to pamiętaj, aby robić to samodzielnie i przekazywać pełnomocnikowi wszystkie informacje otrzymywane tą drogą.
- Upewnij się, że pełnomocnik zna harmonogram i obowiązujące terminy składania dokumentów.
W przypadku udzielenia pełnomocnictwa kwestionariusz osobowy podpisuje pełnomocnik w imieniu kandydata.
Kandydaci niepełnoletni
Jeśli masz mniej niż 18 lat, to w rekrutacji uczestniczy za Ciebie rodzic albo opiekun prawny. Do 18. roku życia to oni podejmują decyzje w Twoim imieniu, np. w kwestii studiów, zamieszkania w domu studenckim itd. Dlatego w przypadku kandydatów niepełnoletnich wymagamy zgody przedstawiciela ustawowego wydanej po uprzednim zapoznaniu się przez niego z klauzulą informacyjną. Pamiętaj, że jeśli masz mniej niż 18 lat, to Twoje dokumenty może złożyć wyłącznie rodzic lub opiekun prawny (ewentualnie inna osoba dorosła posiadająca jego pełnomocnictwo). Nie przyjmujemy dokumentów od osób niepełnoletnich.
Po ukończeniu 18 lat kandydat lub student może samodzielnie decydować o swoim udziale w rekrutacji oraz odbywanych studiach.
Czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne dla zdrowia występujące na studiach
Zapoznaj się z informacjami o ewentualnych czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, które mogą wystąpić na wybranym przez Ciebie kierunku. Nie wymagamy badań lekarskich, ale w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem czy stan zdrowia pozwala Ci na podjęcie studiów. Po rozpoczęciu studiów przejdziesz badania profilaktyczne w Przychodni Akademickiej.
Dokumenty na kierunek studiów z potwierdzoną kwalifikacją można złożyć w dowolnym Biurze Obsługi Studiów Politechniki Śląskiej:
Biuro Obsługi Studentów 1
Gliwice, ul. Konarskiego 18
Biuro Obsługi Studentów 2
Gliwice, ul. Akademicka 2 / ul. Bolesława Krzywoustego 2
Biuro Obsługi Studentów 3
Gliwice, ul. Akademicka 7
Biuro Obsługi Studentów 4
Gliwice, ul. Akademicka 16
Biuro Obsługi Studentów 5
Gliwice, ul. Akademicka 5
Biuro Obsługi Studentów 6
Gliwice, ul. Marcina Strzody 9
Biuro Obsługi Studentów 7
Gliwice, ul. Kaszubska 23
Biuro Obsługi Studentów 8
Gliwice, ul. Konarskiego 18A
Biuro Obsługi Studentów Zabrze
Zabrze, ul. Roosevelta 26 / ul. Roosevelta 40
Biuro Obsługi Studentów Katowice
Katowice, ul. Krasińskiego 8