• Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Elektrotechnika

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Stacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Gliwice 60 na 150 max. 90

KALKULATOR WYNIKU REKRUTACJI

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Płatność Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Niestacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Gliwice 3000zł/
semestr
110

Wydział Elektryczny
Gliwice, ul. Bolesława Krzywoustego 2,
tel. 32 237 16 25
e-mail: we_rekrutacja@polsl.pl

OPIS KIERUNKU

  • stacjonarne/niestacjonarne I stopnia
  • profil: ogólnoakademicki
  • termin naboru: rekrutacja letnia
  • czas trwania studiów: 3,5 roku / 7 semestrów
  • uzyskany tytuł: inżynier
  • specjalności:
    • inżynieria elektryczna
  • w ramach specjalności bloki przedmiotów obieralnych:
    • automatyka i metrologia elektryczna
    • elektroenergetyka
    • przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej
    • systemy elektromechaniczne w przemyśle i transporcie
    • systemy mechatroniczne
  • nagrody i wyróżnienia: jakość kształcenia na kierunku została wyróżniona najwyższą oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Nie byłoby obecnego rozwoju cywilizacyjnego, gdyby nie wynalazek energii elektrycznej. Elektrotechnika to wiedza o tym, jak elektryczność jest wytwarzana, przesyłana, przetwarzana i używana. Bez rozwoju tej dziedziny, świat prawdopodobnie zatrzymałby się w rozwoju na XVIII wieku. Dzięki elektryczności powstały pierwsze silniki elektryczne, mechaniczne generatory prądu, żarówki, telegraf, telefon, radio i inne urządzenia elektryczne, dzięki którym w XX wieku mogła dokonać się największa w dziejach ludzkości rewolucja naukowo-techniczna, której śladami cały czas podążamy. Z sukcesem nauczymy Cię jak projektować, obsługiwać, nadzorować, serwisować, budować i zabezpieczać wszystko co wykorzystuje energię elektryczną. Poznasz technologie dzięki którym działają elektrownie, dowiesz się na temat odnawialnych źródeł energii, na temat tego jak energię wykorzystuje przemysł, poznasz technologie związane ze sterowaniem i projektowaniem.

Ludzkość nie wymyśliła dotychczas lepszego medium transportującego energię niż prąd elektryczny. Co więcej jest to również ekologiczne źródło energii, co przy dążeniu do zrównoważonego rozwoju gospodarek jest bardzo dobrą perspektywą. Konsumpcja energii elektrycznej stale rośnie i to we wszystkich branżach przemysłowych. Jako inżynier elektrotechnik możesz przebierać w ofertach pracy w zależności od osobistych zainteresowań. Jeśli fascynuje Cię branża motoryzacyjna, przed Tobą wyzwania związane z produkcją samochodów czy autobusów elektrycznych. Jeśli jesteś fanem sprzętu komputerowego czy jakichkolwiek innych urządzeń, to przemysł także na Ciebie czeka. Elektrotechnika da Ci pracę w dowolnej branży produkcyjnej czy usługowej, wszędzie tam potrzebne jest zasilanie w energie elektryczną, potrzebny jest jej stały dopływ i zabezpieczeni. Przyszłość tej dziedziny to nowe technologie i ich zastosowania a to oznacza niekończące się wyzwania dla inżynierów!

Jako absolwent kierunku Elektrotechnika będziesz:

-posiadał wiedzę z zakresu elektrotechniki, elektroenergetyki, energoelektroniki, pomiarów w przemyśle, automatyki i programowania, robotyki, elektroniki analogowej i cyfrowej, eksploatacji systemów elektrycznych, pojazdów elektrycznych, akumulacji energii,
-posiadał umiejętności w zakresie projektowania, konstruowani, budowania i prowadzenia eksploatacji urządzeń, maszyn elektrycznych, układów i systemów elektroenergetycznych, w tym inteligentnych, oraz będziesz wiedział, jak zabezpieczać układy, maszyny i instalacje elektryczne w różnych dziedzinach nowoczesnego przemysłu,
-poznasz zasady organizacji i ekonomiki produkcji, działanie i zasady zarządzania.

Każda nasza ścieżka dyplomowania przygotowuje Cię do pracy w przemyśle. Obowiązkowo odbędziesz praktykę zawodowa, możesz też uczestniczyć w stażu przemysłowym u jednego z naszych partnerów, którymi są np.: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., TAURON Polska Energia S.A., Stellantis, APA Group, Rockwell Automation, Aiut, Electroinstal. Bardzo często taki staż w przemyśle otwiera Ci drogę do zatrudnienia w tej samej firmie. Nasi partnerzy przemysłowi wiedzą, że studenci tego kierunku to bardzo dobra inwestycja!

Jako absolwent kierunku Elektrotechnika możesz:

-samodzielnie prowadzić prace studialne, projektowe, inżynierskie i organizacyjne,
-zajmować stanowiska kierownicze,
-pracować w instytucjach badawczych,
-pracować w przedsiębiorstwach z zakresu energetyki tradycyjnej lub odnawialnej,
-we wszystkich gałęziach przemysłu, zarówno w kraju jak i zagranicą.

Ukończenie tego kierunku umożliwi Ci uzyskanie uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. Ponadto, po zdobyciu dodatkowych świadectw kwalifikacyjnych, możesz zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznej.

Jan
„Z obawą poszedłem na ten kierunek, nie wiedziałem czy podołam. Dziś absolutnie nie żałuję! Teraz mogę rozwijać się w zawodzie. Na studiach poznałem wielu ludzi z którymi teraz współpracuję. Polecam!”

Tadeusz
„Chciałem kontynuować rodzinne tradycje, wszyscy mnie motywowali. Mieli rację! Nasza firma kwitnie a poznane w czasie studiów technlogie i rozwiązania pozwiliły na rozwój profilu działalności”

Kamila
„Dla wielu moich kolegów i dla mnie naturalną konsekwencją ukończenia studiów I stopnia były studia magisterskie, II stopnia. Pozwoliły pogłębić wiedzę i pozyskać jakże przydatne w pracy umiejętności. Teraz praktycznie nie ma problemów, z którymi bym sobie nie poradziła”

  • Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu elektrotechniki, elektroenergetyki, automatyki, robotyki, elektroniki analogowej i cyfrowej, eksploatacji systemów elektrycznych oraz języków
  • Posiadają umiejętności w zakresie projektowania, konstrukcji, budowy i eksploatacji urządzeń, układów i systemów elektroenergetycznych oraz techniki bezpieczeństwa w różnych dziedzinach nowoczesnego przemysłu.
  • Znają również podstawy prawa dla inżynierów, zasady organizacji i ekonomiki produkcji, a także zarządzania.
  • Studia te łączą współczesną elektrotechnikę z zagadnieniami elektroniki, automatyki, techniki mikroprocesorowej oraz informatyki, przy uwzględnieniu wymogów ekonomii i zarządzania.
  • Absolwenci kierunku elektrotechnika są przygotowani do samodzielnego prowadzenia prac studialnych, projektowych, inżynierskich i organizacyjnych. Mogą podjąć pracę w instytucjach naukowych.
  • Obecnie zaliczają się do grupy najbardziej poszukiwanych i opłacanych specjalistów. Czekają na nich miejsca pracy w energetyce, przemyśle, a także w przedsiębiorstwach polskich i zagranicznych.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wmp – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,7 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

Dodatkowe informacje

Tytuł

inżynier

Stopien

Stopień I

Forma

Niestacjonarne, Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Elektrotechnika

Miasto

Gliwice

Profil

ogólnoakademicki

Rekrutacja

Letnia

Wydział

Wydział Elektryczny

Font Resize
Contrast