• Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Informatyka w systemach i układach elektronicznych

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Stacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Gliwice 67,5 na 150 max. 60

Wydział Elektryczny
Gliwice, ul. Bolesława Krzywoustego 2,
tel. 32 237 15 07
e-mail: we_rekrutacja@polsl.pl

KALKULATOR WYNIKU REKRUTACJI

OPIS KIERUNKU

  • stacjonarne I stopnia
  • profil: ogólnoakademicki
  • termin naboru: rekrutacja letnia
  • czas trwania studiów: 3,5 roku / 7 semestrów
  • uzyskany tytuł: inżynier

Nie ma informatyki bez elektroniki. To właśnie sprzęt elektroniczny z nowoczesnym oprogramowaniem jest tym co nie tylko u młodych ludzi wzbudza spore emocje. Dlatego nauczymy Cię programować komputery, nowoczesne układy i urządzenia elektroniczne a także tworzyć mobilne aplikacje użytkowe oraz serwisy internetowe na potrzeby Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0 oraz nowoczesnych sieci sensorowych. Studiując zdobędziesz wiedzę i umiejętności pozwalające na pracę w multidyscyplinarnym zespole projektowania aplikacji użytkowych. Zdobędziesz też wiedzę pozwalającą na projektowanie i administrowanie rozległymi sieciami komputerowymi.

Od kilku dobrych lat rynek pracy wprost szaleje na punkcie specjalistów z dziedziny IT oraz projektantów systemów i sieci komputerowych oraz teleinformatycznych.  Szacuje się, że na unijnym rynku brakuje ok. 500-600 tysięcy specjalistów IT. Machinę napędza stały rozwój technologii. Dynamika rozwoju firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania użytkowego jest ogromna a to powoduje, że specjaliści tej branży nie mogą narzekać ani na warunki pracy ani na zarobki. Jedno i drugie daleko odbiega od średniej krajowej. Daje to duże możliwości rozwoju osobistego np. poprzez staże zagraniczne. Program studiów został tak skonstruowany, że odpowiada on na oczekiwania kluczowych sektorów informatycznych i przemysłowych. Jeśli interesujesz się kodowaniem, projektowaniem aplikacji mobilnych, programowaniem w środowisku sieciowym, tworzeniem serwisów internetowych i administrowaniem sieciami teleinformatycznymi to ten kierunek jest właśnie dla Ciebie!

Studiując na kierunku Informatyka w Systemach i Układach Elektronicznych, zdobędziesz wiedzę, umiejętności kompetencje w zakresie:

– projektowania i programowania aplikacji tradycyjnych i mobilnych;
– projektowania, konfigurowania i administrowania sieciami teleinformatycznymi i sieciami sensorowymi Internetu Rzeczy;
– obsługi, konfigurowania i oprogramowania sprzętu pomiarowo i sterującego;
– działania i projektowania urządzeń elektroinformatycznych;
– testowania i diagnostyki oprogramowania;
– nowoczesnych technologii  czujnikowych, optoelektronicznych, sensorowych, telemedycyny oraz wielu innych.

Wszyscy nasi studenci realizują programy praktyk we współpracy. Każdy student ma do odbycia 4-tygodniową praktykę zawodową, dla której miejsce może wybrać samodzielnie lub skorzystać z umów o współpracę, jakie wydział ma podpisane z wieloma czołowymi firmami zajmującymi się informatyką, które są zlokalizowane na terenie województwa śląskiego. Bardzo często praktyka zawodowa jest przepustką do późniejszego zatrudnienia, z którym nasi studenci nie mają najmniejszych problemów. Wielu z nich pracuje równocześnie studiując.

Współczesny informatyk musi mieć nie tylko wiedzę na temat projektowania nowoczesnego oprogramowania ale także na temat budowy i działania urządzeń elektronicznych, sensorowych i teleinformatycznych. To pozwala na kompleksowe i kreatywne  rozwiązywanie zadań programistycznych. Tego wszystkiego nauczymy Cię na studiach.

Stając się absolwentem kierunku, możesz między innymi zostać:

– programistą urządzeń mobilnych,
– specjalistą zintegrowanych systemów informatycznych SAP,
– programistą urządzeń Internetu Rzeczy,
– specjalistą ds. bezpieczeństwa komputerowego,
– projektantem aplikacji komputerowych,
– grafikiem komputerowym,
– projektantem i administratorem systemów komputerowych,
– projektantem układów IoT i Przemysłu 4.0,
– elektronikiem,
– testerem oprogramowania,
– programistą układów sterowania.

Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu systemów informatyki i ich zastosowań oraz najważniejszych zagadnień informatycznych, takich jak systemy operacyjne, tworzenie oprogramowania, aplikacje internetowe, grafika komputerowa, komunikacja człowiek–komputer oraz wiedzę specjalistyczną charakterystyczną dla wybranej specjalności. Znają zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Posiadają wiedzę w zakresie budowy modeli i systemów wspomagających podejmowanie decyzji i zarządzanie. Potrafią projektować systemy komputerowe o różnej konfiguracji i tworzyć rozwiązania oparte na sieciach lokalnych, rozległych i przemysłowych, w tym sieciach bezprzewodowych. Są także przygotowani do administrowania takimi systemami. Absolwenci kierunku informatyka znajdują zatrudnienie w firmach tworzących systemy informatyczne lub zajmujących się informatyzacją procesów przemysłowych, w biurach projektów oraz w sekcjach serwisowych. Posiadają niezbędne kwalifikacje do pracy w zawodzie analityka, projektanta i programisty systemowego, a także administratora systemów operacyjnych. Sprawdzają się również jako specjaliści z zakresu bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wmp – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,75 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

Dodatkowe informacje

Tytuł

inżynier

Stopien

Stopień I

Forma

Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Informatyka w systemach i układach elektronicznych

Miasto

Gliwice

Profil

ogólnoakademicki

Rekrutacja

Letnia

Wydział

Wydział Elektryczny

Font Resize
Contrast