• Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Inżynieria ogólna

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Stacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Gliwice 25 na 150 max. 40

Miejsce odbywania się zajęć:
GLIWICE

Wydział Mechaniczny Technologiczny
Gliwice, ul. Konarskiego 18A,
tel. 32 237 16 10
e-mail: wmt_rekrutacja@polsl.pl

Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej
Katowice, ul. Krasińskiego 8,
tel. 32 603 43 60
e-mail: wt_rekrutacja@polsl.pl

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki
Gliwice, ul. Konarskiego 18,
tel. 32 237 28 71
e-mail: wisie_rekrutacja@polsl.pl

Wydział Elektryczny
Gliwice, ul. Bolesława Krzywoustego 2,
tel. 32 237 16 25
e-mail: we_rekrutacja@polsl.pl

KALKULATOR WYNIKU REKRUTACJI

OPIS KIERUNKU

  • stacjonarne I stopnia
  • profil: ogólnoakademicki
  • termin naboru: rekrutacja letnia
  • czas trwania studiów: 3,5 roku / 7 semestrów
  • uzyskany tytuł: inżynier
  • ścieżki dyplomowania:
    • inżynieria elektryczna
    • inżynieria mechaniczna
    • inżynieria środowiska
    • inżynieria transportowa

Kierunek międzywydziałowy

Kierunek o nazwie Inżynieria Ogólna jest bardzo popularnym za granicą a unikatowym w Polsce kierunkiem studiów inżynierskich. Poprzez interdyscyplinarność programu kształcenia, przygotowuje absolwentów do pracy w bardzo różnych branżach przemysłu i gałęziach gospodarki. Kierunek jest odpowiedzią na kierowane ze strony rynku pracy oczekiwania interdyscyplinarnego kształcenia inżynierów o szerokiej wiedzy, umiejętnościach i kompetencjach. W trakcie I i II semestru realizowane są zajęcia o charakterze podstawowym i ogólnym, takie jak matematyka, fizyka, informatyka, grafika inżynierska czy język obcy oraz kształtowane kompetencje społeczne, natomiast na III i IV semestrze studenci poznają podstawy chemii, mechaniki i wytrzymałości materiałów, elektrotechniki i elektroniki, inżynierii materiałowej, termodynamiki i energetyki oraz metrologii. W programie studiów znajdują się również zajęcia modułowe związane z różnymi dyscyplinami inżynierskimi. Pozwala to studentom na skomponowanie, począwszy od V semestru własnego zakresu (zakresów) dyplomowania oraz zrealizowanie końcowego projektu inżynierskiego.

 

Rozpoczynając studia inżynierskie nie musisz od razu profilować swojego przyszłego zawodu. Studiując ten kierunek, stopniowo stajesz się inżynierem, ponieważ dzięki interdyscyplinarnemu programowi kształcenia, masz dostatecznie dużo czasu by odkryć swoje prawdziwe zainteresowania oraz połączyć je z późniejszą pracą. Kończąc inżynierię ogólną, będziesz w stanie bardzo łatwo zmieniać branże czy firmy, w których chcesz pracować. Jako absolwent o szerokich interdyscyplinarnych kompetencjach, będziesz mieć przewagę nad rówieśnikami, którzy wybrali studia mono dyscyplinarne czy specjalistyczne. Pracodawcy bowiem coraz mniej cenią wąską specjalizację a promują wszechstronność swoich pracowników. Przyszłość dziedzin inżynierskich to nowe technologie, a to oznacza niekończące się wyzwania dla absolwentów kierunków technicznych. Co ważne, nawet sztuczna inteligencja nie zagrozi Ci bezrobociem, bo będziesz wiedzieć jak ją kontrolować.

Od roku akademickiego 2023/2024 kierunek Inżynieria Ogólna pełni szczególną rolę, gdyż mogą się na niego rekrutować studenci, którzy wciąż nie są pewni na jakim kierunku chcą studiować lub potrzebują więcej czasu oraz więcej informacji do dokonania świadomego wyboru kierunku kończącego przeniesieniem się po pierwszym roku na ten kierunek bez żadnych różnic programowych.

Jako absolwent kierunku Inżynieria Ogólna będziesz:

  • posiadać szeroką wiedzę, umiejętności i kompetencje związane z różnymi dyscyplinami inżynierskimi (inżynieria mechaniczna, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna, inżynieria chemiczna, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria lądowa, geodezja i transport, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne, informatyka techniczna i telekomunikacja),
  • posiadać umiejętności w zakresie projektowania, konstruowania, wytwarzania oraz eksploatacji maszyn i urządzeń, obliczeń wytrzymałościowych konstrukcji mechanicznych, ochrony środowiska, poznasz zasady organizacji produkcji i zarządzania.

W procesie zdobywania interdyscyplinarnych kompetencji w bardzo szerokim stopniu będą wykorzystywane projekty grupowe oraz nowoczesne formy i metody rozwiązywania problemów inżynierskich.

Jako absolwent kierunku Inżynieria Ogólna możesz:

  • pracować we wszystkich gałęziach przemysłu, zarówno w kraju jak i zagranicą oraz szybko i elastycznie zmieniać branże przemysłowe,
  • samodzielnie prowadzić prace studialne, projektowe, inżynierskie i organizacyjne,
  • zajmować stanowiska kierownicze,
  • pracować w firmach inżynieryjnych i projektowych, przedsiębiorstwach zajmujących się planowaniem produkcji, wytwarzaniem i automatyzacją procesów, biurach projektowych i konstrukcyjnych, służbach utrzymania ruchu przedsiębiorstw, w ochronie środowiska, energetyce, przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych oraz w centrach logistycznych.

Wszyscy nasi studenci realizują programy praktyk we współpracy z przemysłem. Każdy student ma do odbycia 4-tygodniową praktykę zawodową, dla której miejsce może wybrać samodzielnie lub skorzystać z umów o współpracy z wieloma czołowymi firmami zajmującymi się szeroko rozumianymi zadaniami inżynierskimi. Bardzo często praktyka zawodowa jest przepustką do późniejszego zatrudnienia, z którym nasi studenci nie mają najmniejszych problemów. Wielu z nich pracuje równocześnie studiując.

  • Bardzo przydatne i oczekiwane na rynku pracy interdyscyplinarne wykształcenie w zakresie metod projektowania i wytwarzania.
  • Umiejętność identyfikowania, formułowania i rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich przy zastosowaniu zasad inżynierii, matematyki i nauk ścisłych.
  • Umiejętność opracowywania i przeprowadzania odpowiednich eksperymentów, analizowania i interpretowania danych oraz wykorzystywania wiedzy inżynierskiej do wyciągania wniosków.
  • Umiejętność wykorzystania projektów inżynierskich do wytwarzania rozwiązań spełniających określone potrzeby.
  • Umiejętność efektywnego funkcjonowania w zespole, którego członkowie przyjmują różne role, tworzą środowisko oparte na współpracy i integracji, ustalają cele, planują zadania i osiągają cele.
  • Umiejętność skutecznego komunikowania się z różnymi grupami odbiorców.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wmp – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,75 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU

Kierunek Inżynieria Ogólna to jedyny kierunek w Polsce, który obejmuje interdyscyplinarny program studiów związany z różnymi dyscyplinami inżynierskimi. Ten nowy kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego przemysłu na absolwentów posiadających ogólną wiedzę inżynierską w różnych dyscyplinach. Szerokie kompetencje inżynierskie zdobyte podczas studiów pozwolą absolwentowi na ciekawą pracę w interdyscyplinarnych zespołach, a także szybką adaptację do nowej specjalistycznej wiedzy wykorzystywanej w konkretnych gałęziach gospodarki.

Kierunek jest realizowany przez cztery Wydziały:

  • Elektryczny,
  • Inżynieria Środowiska i Energetyki,
  • Mechaniczny Technologiczny,
  • Transportu i Inżynierii Lotniczej.

Dlaczego warto wybrać ten kierunek:

  • Kształcenie w oparciu o projekty grupowe.
  • Duża ilość i różnorodność modułów wybieralnych prowadzonych w blokach.
  • Zajęcia realizowane przez specjalistów z branży.
  • Praktyki i projekty mające na celu rozwój kompetencji oczekiwanych przez branżę.
  • Współpraca z wiodącymi krajowymi i międzynarodowymi firmami w zakresie zaawansowanych technologii.
  • Specjalistyczna wiedza z zakresu inżynierii ogólnej oraz inżynierii mechanicznej, elektrycznej, środowiska, transportu.
  • Kształcenie hybrydowe z elementami kształcenia zdalnego i kontaktowego.
  • Możliwość pozyskania pracy w wielu firmach inżynieryjnych i projektowych, np. w przedsiębiorstwach zajmujących się planowaniem produkcji i automatyzacją procesów, sterowaniem maszynami elektrycznymi, ochroną środowiska, w elektrowniach, ciepłowniach, przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych oraz centrach logistycznych.

PROGRAM KIERUNKU, FORMY KSZTAŁCENIA

Pierwsze dwa lata studiów obejmują standardowe zajęcia z przedmiotów ogólnych, podstawowych oraz kierunkowych inżynierskich ze wszystkich dziedzin inżynierii. Wprowadzenie studentów w tematykę szerokiego spektrum kierunków inżynierskich umożliwi im podejmowanie świadomych decyzji dotyczącej ich ścieżek edukacyjnych poprzez wybór na koniec drugiego roku studiów konkretnej ścieżki dyplomowania dotyczącej inżynierii mechanicznej, elektrycznej, środowiska, transportu. Nabyte w trakcie tych studiów wiedza i umiejętności z różnych obszarów inżynierii, wsparte nowoczesnymi formami kształcenia zorientowanego projektowo i problemowo, krytycznym myśleniem, kreatywnością i umiejętnościami komunikacyjnymi pozwolą przyszłym absolwentom na znajdowanie najlepszych rozwiązań złożonych, interdyscyplinarnych problemów inżynierskich.

Dodatkowe informacje

Tytuł

inżynier

Stopien

Stopień I

Forma

Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Inżynieria ogólna

Miasto

Gliwice

Profil

ogólnoakademicki

Rekrutacja

Letnia

Elastyczny

Pokaż

Font Resize
Contrast