Kategoria:
  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Informatyka (profil ogólnoakademicki)

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć Liczba punktów gwarantująca przyjęcie
Stacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Gliwice albo Katowice 82,5 na 150 max. 320 110

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
Gliwice, ul. Akademicka 16
tel. 32 400 30 79, 32 603 43 52
e-mail: inf_waei_rekrutacja@polsl.pl

Człowiek o wiele wcześniej niż nam się wydaje opracował metody liczenia i przetwarzania danych. Obecnie szybki rozwój Internetu i postępująca cyfryzacja a wraz z nią wykorzystywanie komputerów w niemal każdej dziedzinie życia powoduje, że z dnia na dzień stajemy się społeczeństwem coraz bardziej informacyjnym. Nasi studenci mają możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami komputerowymi wykorzystywanymi zarówno w projektowaniu sprzętu jak i oprogramowania. Uczą u nas wysokiej klasy specjaliści a wiedza teoretyczna  poparta jest ćwiczeniami praktycznym wykonywanymi w dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriach. By jak najlepiej przygotować do pracy w międzynarodowych, interdyscyplinarnych zespołach, dzięki kształceniu opartemu na projektach, nauczymy Cię pracy zespołowej oraz efektywnej komunikacji w grupie.

Technologie teleinformatyczne to obecnie główny stymulator wzrostu gospodarczego. Dzięki technikom gromadzenia i przesyłania informacji, świat rzeczywiście stał się globalną wioską a usługi informatyczne niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania we współczesności. Dlatego Informatyka to bardzo atrakcyjny kierunek studiów, dzięki któremu zagadnienia pozyskiwania, transmisji, przetwarzania, składowania, analizy i wizualizacji informacji przestaną mieć dla Ciebie jakiekolwiek tajemnice. Staniesz się specjalistą, poszukiwanym przez firmy informatyczne, przedsiębiorstwa produkcyjne o różnorodnym profilu, instytucje finansowe i przemysł wysokich technologii Hi Tech.

W trakcie studiów studenci nabywają wiedzę w wielu obszarach informatyki:

  • Programowanie w kilku językach programowania jak C++, C#, Java, Python
  • Samodzielne projektowanie algorytmów i struktur danych
  • Podstawy systemów cyfrowych i ich oprogramowania
  • Bazy danych i hurtownie danych
  • Sieci komputerowe
  • Budowa systemów komputerowych
  • Działanie systemów operacyjnych
  • Zaawansowane architektury komputerowe
  • Zaawansowana analiza danych z użyciem uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji

 

Bardzo dużą wagę przywiązujemy do współpracy z otoczeniem gospodarczym. W ramach studiów studenci odbywają praktyki zawodowe w wiodących przedsiębiorstwach informatycznych, których wiele zlokalizowanych jest w naszym regionie. Mają także możliwość udziału w projektach naukowych i biznesowych, co pomaga w płynnym wejściu na rynek pracy.

Nasi studenci nie mają problemu z szybkim znalezieniem pracy w zawodzie informatyka. Dyplom Politechniki Śląskiej i ukończenia studiów na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki jest dla nich doskonałą rekomendacją.

Absolwenci mogą  znaleźć zatrudnienie jako:

  • Programista tworzący aplikacje w różnych językach i dla różnych środowisk
  • Konstruktor i programista urządzeń typu smart i IoT
  • Projektant aplikacji wykorzystujący UML i metodyki zwinne
  • Administrator złożonych systemów informatycznych i baz danych
  • Analityk danych wykorzystujący mechanizmy sztucznej inteligencji

 

Absolwenci posiadają wiedzę z zakresu systemów informatyki i ich zastosowań oraz najważniejszych zagadnień informatycznych, takich jak systemy operacyjne, tworzenie oprogramowania, aplikacje internetowe, grafika komputerowa, komunikacja człowiek–komputer oraz wiedzę specjalistyczną charakterystyczną dla wybranej specjalności. Znają zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Posiadają wiedzę w zakresie budowy modeli i systemów wspomagających podejmowanie decyzji i zarządzanie. Potrafią projektować systemy komputerowe o różnej konfiguracji i tworzyć rozwiązania oparte na sieciach lokalnych, rozległych i przemysłowych, w tym sieciach bezprzewodowych. Są także przygotowani do administrowania takimi systemami. Absolwenci kierunku informatyka znajdują zatrudnienie w firmach tworzących systemy informatyczne lub zajmujących się informatyzacją procesów przemysłowych, w biurach projektów oraz w sekcjach serwisowych. Posiadają niezbędne kwalifikacje do pracy w zawodzie analityka, projektanta i programisty systemowego, a także administratora systemów operacyjnych. Sprawdzają się również jako specjaliści z zakresu bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wmp – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,7 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

Dodatkowe informacje

Tytuł

inżynier

Stopien

Stopień I

Forma

Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Informatyka

Miasto

Gliwice, Katowice

Profil

ogólnoakademicki

Rekrutacja

Pokaż

Wydział

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki

Font Resize
Contrast