• Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Fizyka techniczna (profil praktyczny)

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Stacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Gliwice 60 na 150 max. 40

Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne
Gliwice, ul. Konarskiego 22B,
tel. 32 237 22 16
e-mail: ft_rekrutacja@polsl.pl

Jeśli chcesz zrozumieć naturę otaczającego świata i dowiedzieć się jak rozwija się przemysł zaawansowanych technologii wybierz studia na Fizyce technicznej!

Praktycznie każda istniejąca obecnie technologia wykorzystuje prawa fizyki. Z nami poznasz zagadnienia z pogranicza fizyki, informatyki, inżynierii materiałowej oraz przedmiotów specjalistycznych skoncentrowanych wokół techniki wysokiej próżni, nanotechnologii, fizyki jądrowej, metod pomiarowych wykorzystywanych w badaniach naukowych, diagnostyce medycznej i badaniu materiałów, zagadnień sterowania pomiarami i analizy wyników doświadczalnych.

Mówiąc najogólniej, zrozumiesz mechanizmy rządzące światem i szybko się przekonasz, że to wiedza nie tylko dla wtajemniczonych!

Jest to kierunek o profilu praktycznym, utworzony na zapotrzebowanie firm z branży zaawansowanych technologii, z którymi mamy nawiązaną stałą współpracę. Fizyka techniczna to studia dla wszystkich zainteresowanych pracą w przemyśle zaawansowanych technologii, wspomaganych komputerowo i rozwiązaniami z zakresu robotyki. 24-tygodnie praktyk w przemyśle pozwolą Ci poznać zagadnienia innowacyjnej gospodarki w praktyce. Będziesz studiować wykonując eksperymenty i realizując projekty. Zdobyta interdyscyplinarna wiedza i umiejętności przygotowują Cię do pracy w wielospecjalistycznych zespołach i nauczą rozwiązywania problemów powstających na styku różnych dziedzin techniki.

Nie zwlekaj, przekonaj się jak fascynująca jest fizyka!

Jako absolwent Fizyki technicznej (profil praktyczny) będziesz mieć wiedzę i umiejętności z zakresu:
– praw fizyki i ich odczytywania w życiu codziennym,
– metod eksperymentalnych fizyki ciała stałego w zastosowaniu do badań materiałowych,
– metod eksperymentalnych fizyki jądrowej w zastosowaniu do wielkoskalowych zjawisk przyrodniczych w środowisku
oraz
– matematyki,
– grafiki i komputerowego wspomagania projektowania,
– podstaw programowania,
– metod eksperymentalnych fizyki,
– metod numerycznych, metod symulacji zjawisk oraz automatyzacji pomiarów,
– przedmiotów specjalistycznych obejmujących zagadnienia z zakresu aparatury próżniowej, technologii wysokiej próżni, systemów sterowania, czujników wielkości fizycznych i chemicznych, metod izotopowych, programowania sterowników i kontrolerów oraz obsługi baz danych.

Wierząc w siłę współpracy i korzyści wynikające z kooperacji, zajęcia dydaktyczne prowadzimy wspólnie ze specjalistami z przemysłu.

Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne współpracuje z około 30 przedsiębiorstwami, w tym m.in. z firmami: PREVAC – światowym liderem w dziedzinie technologii wysokiej próżni, ProPoint, KPLabs, WASKO i Vigo Photonics. Wielu naszych studentów odbywa w nich praktyki zawodowe, a po studiach może znaleźć ciekawą i dobrze płatną pracę.

Dzięki zdobytej wiedzy i praktyce będziesz przygotowany do pracy w sektorze zaawansowanych technologii. Będziesz mógł projektować i obsługiwać specjalistyczną aparaturę badawczo-pomiarową oraz prowadzić pomiary z wykorzystaniem zaawansowanych technik badawczych. Twoje umiejętności będą potrzebne tam, gdzie trzeba rozwiązywać niestandardowe problemy, czy też programować sprzęt.

Dlatego zatrudnienie po Fizyce technicznej może być związane z opracowywaniem nowych technologii. Jest to taki kierunek, w którym fizyka łączy się z techniką i matematyką. To również dobry start dla osób, które chcą w przyszłości zajmować się automatyką lub programowaniem.

Julia:

„Studia pozwalają na osobisty rozwój kariery naukowej, współautorstwo w artykułach i wyjazdy na międzynarodowe konferencje. Kierunek ten łączy wszystko co niezbędne nowoczesnemu inżynierowi, zarówno do pracy w przemyśle jaki i np. na uczelni czy w sektorze edukacji”

Aleksandra:

„Idąc na ten kierunek mogłam rozwinąć swoje zainteresowania oraz zrobić pierwsze kroki w kierunku rozwoju naukowego poprzez zaangażowanie w projekty badawcze. Zdobyta wiedza pozwala się odnaleźć w bardzo szerokim zakresie innych dyscyplin naukowych i inżynierii, a umiejętności ułatwiają dalsze działania, bez względu na to, czy ktoś skieruje swoje kroki w stronę przemysłu czy nauki.”

Radosław:

„Studia pozwoliły mi uzyskać interdyscyplinarną wiedzę, co pozwoliło mi prezentować szeroki zakres kompetencji na rynku pracy. Prowadzący zajęcia często mieli kontakty z przemysłem oraz kładli znaczny nacisk na praktyczne aspekty. Jako student byłem zaangażowany w prace badawcze (projekty). Pracę dyplomową wykonałem w oparciu o standardy przemysłowe, co zaowocowało wyróżnieniem jej przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej”

  • Absolwent uzyskuje niezbędne wykształcenie w zakresie fizyki i matematyki oraz wybranych dziedzin techniki – informatyki i technik informacyjnych oraz podstaw elektroniki.
  • Wiedza absolwenta jest uzupełniona przez wiadomości przekazywane w ramach przedmiotów specjalistycznych, skoncentrowanych wokół techniki wysokiej próżni, metod pomiarowych, w tym głównie metod spektroskopowych i mikroskopowych wymagających warunków próżniowych, sterowania pomiarami i analizą wyników doświadczalnych.
  • Dzięki temu jest dobrze przygotowany do pracy w zespołach złożonych ze specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki i techniki i ma podstawy do rozwiązywania problemów powstających na styku różnych dziedzin techniki.
  • W ramach bloku przedmiotów podstawowych absolwent uzyskuje wiedzę i umiejętności z zakresu: fizyki ogólnej, analizy matematycznej, grafiki inżynierskiej i komputerowego wspomagania projektowania, podstaw programowania, metod eksperymentalnych fizyki, metod numerycznych, metod symulacji zjawisk oraz automatyzacji pomiarów.
  • Przedmioty specjalistyczne obejmują wybrane zagadnienia z zakresu: aparatury próżniowej, technologii wysokiej próżni, systemów sterowania, czujników wielkości fizycznych i chemicznych, metod izotopowych, programowania sterowników i kontrolerów oraz obsługi baz danych.
  • Program studiów jest konsultowany z przedstawicielami przemysłu, aby możliwie jak najlepiej przygotować absolwenta do wymogów współczesnego rynku pracy.
  • Zajęcia dydaktyczne są prowadzone przez kadrę naukowo-dydaktyczną Politechniki Śląskiej i specjalistów z doświadczeniem pracy w przemyśle.
  • Integralną częścią studiów są praktyki przemysłowe.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wmp – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,75 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

Dodatkowe informacje

Tytuł

inżynier

Stopien

Stopień I

Forma

Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Fizyka techniczna

Miasto

Gliwice

Profil

praktyczny

Rekrutacja

Letnia

Wydział

Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej

Elastyczny

Pokaż

Font Resize
Contrast