Kategoria:
  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Technologie inżynierskie w kryminalistyce

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Stacjonarne Inżynier 3,5 roku /
7 semestrów
Polski Zabrze, w trakcie 4-go semestru jeden dzień Katowice-Ligota (Zakład Medycyny Sądowej) 45 60

KALKULATOR WYNIKU REKRUTACJI

Technologie inżynierskie w kryminalistyce to kierunek, który stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na specjalistów łączących wiedzę techniczną z umiejętnościami z zakresu analizy dowodowej, informatyki śledczej, inżynierii śladów czy nowoczesnych technik identyfikacji, oferując program studiów zorientowany na praktyczne zastosowanie wiedzy technicznej w kontekście rozwiązywania problemów kryminalistycznych. Program obejmuje m.in. zagadnienia z zakresu:

  • informatyki śledczej i przestępczości cyfrowej,
  • nowoczesnych metod identyfikacji i analizy śladów,
  • zastosowania sztucznej inteligencji w analizie danych dowodowych,
  • wykorzystania zaawansowanych metod obrazowania i rekonstrukcji 3D,
  • inżynierii materiałowej w kontekście analizy mikrośladów i dowodów rzeczowych.

Efekty uczenia się zdefiniowane dla kierunku są w pełni zgodne z wymaganiami rynku pracy oraz oczekiwaniami pracodawców poszukujących ekspertów technicznych o interdyscyplinarnych kompetencjach. Dlatego nauczymy Cię zagadnień typowo inżynierskich tj. biomechaniki, inżynierii materiałowej, informatyki, sztucznej inteligencji, metod obrazowania oraz rzeczywistości wirtualnej – a więc wszystkiego tego, co umożliwi wsparcie kryminalistyki zaawansowanymi technologiami inżynierskimi.

Kryminalistyka jest dziedziną interdyscyplinarną, łączącą w sobie wiele nauk takich jak np. medycyna, psychologia, fizyka, chemia, biologia, informatyka oraz nauki prawne. W Polsce wiele uczelni wyższych oferuje kierunki z zakresu kryminologii i kryminalistyki, jednak dominują wśród nich programy studiów skoncentrowane głównie na aspekcie prawnym, społecznym i psychologicznym przestępczości.

Proponowany kierunek Technologie inżynierskie w kryminalistyce stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów posiadających solidne przygotowanie inżynierskie. dolnych do stosowania nowoczesnych technologii w analizie śladów, rekonstrukcji zdarzeń, informatyce śledczej, czy wykorzystaniu sztucznej inteligencji w pracy dowodowej.

Obecnie tylko jedna uczelnia w Polsce oferuje kierunek związany z kryminalistyką, którego absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. W tym kontekście nowy kierunek studiów na Politechnice Śląskiej będzie atrakcyjną propozycją w skali kraju, szczególnie wśród uczelni technicznych.

Wydział Inżynierii Biomedycznej, który będzie realizował kształcenie na tym kierunku, dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą oraz nowoczesną infrastrukturą laboratoryjną, umożliwiającą prowadzenie zajęć i badań w zakresie m.in. biomechaniki, inżynierii materiałowej, informatyki, sztucznej inteligencji, metod obrazowania oraz rzeczywistości wirtualnej. To właśnie takie technologie odgrywają dziś kluczową rolę w rozwoju nowoczesnej kryminalistyki i podnoszeniu skuteczności procesów wykrywczych i dowodowych.

Uruchomienie kierunku wpisuje się zatem nie tylko w potrzeby rynku pracy i oczekiwania społeczne w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Stanowi również istotne uzupełnienie oferty edukacyjnej Politechniki Śląskiej, wzmacniając jej pozycję jako uczelni nowoczesnej, reagującej na wyzwania współczesnego świata.

Kończąc kierunek Technologie inżynierskie w kryminalistyce będziesz posiadał interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nowoczesnych technik kryminalistycznych. Będziesz znał zagadnienia z zakresu taktyki kryminalistycznej, podstaw prawa oraz metod, zabezpieczania i wykorzystywania śladów kryminalistycznych. Będziesz posiadał umiejętność pozyskiwania i weryfikowania różnych źródeł informacji. Studiując, zdobędziesz umiejętność twórczej pracy w środowisku technicznym, inżynierskim, a także będziesz skutecznie realizował zadania – zarówno indywidualnie, jak i w ramach pracy zespołowej. Naszym celem jako kadry naukowo-dydaktycznej, będzie przekazanie Ci wiedzy i umiejętności, które możesz wykorzystać jako: analityk danych, specjalista ds. odzyskiwania danych, ekspert w zakresie cyberbezpieczeństwa, specjalista technologii przyrostowych (druk 3D), twórca i użytkownik aplikacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, biegły sądowy, pracownik laboratoriów kryminalistycznych i badawczych, pracownik cywilny służb państwowych.

W procesie dydaktycznym na kierunku Technologie inżynierskie w kryminalistyce oprócz nauczycieli akademickich Politechniki Śląskiej będą zaangażowani również pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także byli lub obecni funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. To sprawia, że studenci kierunku będą mogli odbywać swe praktyki i staże w ww Jednostkach, a także w firmach działających na rynku medycznym, informatycznym i na polu szeroko rozumianej inżynierii biomedycznej. Często stosowaną praktyką będzie (podobnie jak dla studentów Inżynierii Biomedycznej) angażowanie studentów w badania prowadzone wspólnie z firmami w ramach prac inżynierskich oraz magisterskich. Daje to szansę na praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej.

Absolwenci kierunku Technologie inżynierskie w kryminalistyce będą przygotowani do twórczej pracy w środowisku, w którym nauki techniczne, inżynierskie wspomagają kryminalistykę. Będą mogli zatem znaleźć zatrudnienie m.in. jako: analitycy danych, specjaliści ds. odzyskiwania danych, eksperci w zakresie cyberbezpieczeństwa, specjaliści technologii przyrostowych (druk 3D), twórcy i użytkownicy aplikacji wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, audytorzy, integratorzy systemów i technologii, biegli sądowi, pracownicy laboratoriów kryminalistycznych i badawczych, pracownicy cywilni służb państwowych. Absolwenci będą również przygotowani do prowadzenia własnej działalności.

Jest to kierunek nowy, oferowany od roku akademickiego 2025/26, zatem aktualnie brak absolwentów.

Absolwent kierunku Technologie inżynierskie w kryminalistyce będzie posiadał interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nowoczesnych technik kryminalistycznych, obejmującą m.in.: informatykę kryminalistyczną, kryminalistykę cyfrową, cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję, mechanoskopię, traseologię, fonoskopię, biometrię, balistykę, genetykę sądową, medycynę sądową, chemię sądową, badania materiałoznawcze oraz zaawansowane metody obrazowania. Absolwent będzie znał również zagadnienia z zakresu taktyki kryminalistycznej, podstaw prawa oraz metod, zabezpieczania i wykorzystywania śladów kryminalistycznych. Będzie potrafił pozyskiwać i weryfikować źródła informacji, a także skutecznie realizować zadania – zarówno indywidualnie, jak i w ramach pracy zespołowej.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wmp – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,7 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

Dodatkowe informacje

Tytuł

inżynier

Stopien

Stopień I

Forma

Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Technologie inżynierskie w kryminalistyce

Miasto

Katowice, Zabrze

Profil

ogólnoakademicki

Rekrutacja

Letnia

Wydział

Wydział Inżynierii Biomedycznej

Nowość

Pokaż

Font Resize
Contrast