Kategoria:
  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis

Zarządzanie projektami

Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Stacjonarne Licencjat 3 lata/
6 semestrów
Polski Zabrze 60 na 150 max. 60
Forma studiów Uzyskany tytuł Czas trwania studiów Język wykładowy Miejsce odbywania zajęć Płatność Minimalna liczba punktów Limit przyjęć
Niestacjonarne Licencjat 3 lata/
6 semestrów
Polski Zabrze 2750zł/
semestr
60

Wydział Organizacji i Zarządzania
Zabrze, ul. Roosevelta 26-28
tel. 32 277 73 15
e-mail: woiz_rekrutacja@polsl.pl

Program studiów to optymalna odpowiedź na dokładnie zdiagnozowane potrzeby rynku pracy, opisane w aktualnych raportach i publikacjach. Twoje studia będą obejmowały między innymi:

  • zajęcia w nowoczesnych laboratoriach,
  • część zajęć w języku angielskim,
  • nowoczesne metody kształcenia: aktywne warsztaty, design thinking, gry biznesowe, symulacje,
  • liczne projekty inwestycyjne, informatyczne, unijne i marketingowe,
  • certyfikację z zarządzania projektami w trakcie studiów (PRINCE2, IPMA Student, IPMA Poziom D),
  • zajęcia z doświadczonymi praktykami w dziedzinie zarządzania projektami,
  • udostępnianie materiałów dydaktycznych w postaci multimedialnej i hipermedialnej na platformie zdalnej edukacji,
  • możliwość pozyskania profesjonalnego doświadczenia zawodowego w ramach studenckich praktyk oraz staży w kraju i zagranicą,
  • dostęp do specjalistycznego oprogramowania firmy Microsoft.

Wiedzę, umiejętności i kompetencje zdobędziesz na jednej z dwóch specjalności:

  • zarządzanie projektem kaskadowym,
  • zarządzanie projektem adaptacyjnym.

Zarządzanie projektami to sztuka łącząca planowanie i koordynowanie pracy. Choć brzmi niewinnie, nie jest wcale prostą sprawą. Wymaga bowiem specjalistycznej wiedzy i predyspozycji, także przywódczych. Jednak dzięki umiejętnemu planowaniu, harmonogramowaniu, realizacji, kontroli i rozliczaniu zadań składających się na realizację celów projektu, efekty mogą być bardzo duże, co przekłada się na sukces i zwiększenie dochodów firmy. Dlatego przedsiębiorstwa i instytucje publiczne stale poszukują ekspertów w zakresie zarządzania projektami. Popyt na kierowników projektu stale rośnie także dlatego, że coraz więcej firm organizuje swoje działania w formule projektowej. Nasi absolwenci mogą znaleźć prestiżową, ciekawą i dobrze płatną pracę między innymi w międzynarodowych przedsiębiorstwach branży informatycznej, konsultingowej, budowlanej, produkcyjnej, finansowej jako Project Manager.

Studiując na kierunku Zarządzanie projektami zdobędziesz:

  • wiedzę jak planować, przeprowadzać i kontrolować realizację złożonych przedsięwzięć wewnątrz firmy jak i dla jej klientów,
  • umiejętność posługiwania się specjalistycznym oprogramowaniem przeznaczonym do zarządzania projektem,
  • praktyczną wiedzę jak zarządzać projektami informatycznymi, unijnymi, inwestycyjnymi, innowacyjnymi,
  • wiedzę potrzebną do podejścia do certyfikowanego egzaminu z zarządzania projektami,
  • praktyczną wiedzę z zarządzania, ekonomii, finansów i rachunkowości.

 

Każdy z naszych studentów musi odbyć praktykę zawodową, najczęściej w wybranej przez siebie organizacji. W planach takiej praktyki jest zobowiązany do uwzględnienia zagadnień związanych z planowaniem oraz realizacją projektu, a w jej trakcie do zapoznania się z dokumentacją projektową, planem i harmonogramem projektu, zakresem oraz jego wymaganiami. Powinien również brać udział w pracach związanych z tworzeniem raportów oraz ich weryfikacją, bieżącą współpracą ze wskazanymi strukturami, kontrolą realizacji zadań projektowych, monitorowaniem zaangażowania uczestników projektu, organizacją i uczestnictwem w spotkaniach zespołu projektowego, opracowywaniem dokumentów projektowych (plan, harmonogram, budżet, analiza ryzyka, itp.) oraz nadzorem nad funkcjonowaniem przepływu informacji i dokumentów. Praktyka studencka na tym kierunku, nie może być zorientowana na wycinek działalności organizacyjnej projektu jak np. dział planowania, lecz powinna uwzględniać powiązania różnych komórek organizacyjnych z działami projektowymi.

Dla specjalistów z zakresu Zarządzania Projektami, każdego roku pojawia się kilkaset ofert pracy w branżach informatycznej, budowlanej, consultingowej, produkcyjnej i finansowej.

Absolwenci są przygotowani do pełnienia zróżnicowanych funkcji w zespołach projektowych, głównie jednak funkcji kierownika projektu. Jako absolwent będziesz posiadać umiejętności i wiedzę, które pozwolą Ci zarządzać dużymi projektami o budżecie ponad 1 miliona złotych. Znajomość technik i narzędzi zarządzania projektami umożliwi Ci profesjonalną realizację różnego rodzaju przedsięwzięć a wiedza z podstaw nauk ekonomicznych, społecznych i prawnych oraz tzw. umiejętności miękkie, pozwolą efektywnie pracować w zespole projektowym. Project Managerowie znają standardy kaskadowego zarządzania projektem (Waterfall) oraz istotę zwinnego zarządzania projektami (Agile). Ponadto, nabywają umiejętności w zakresie metodyk i standardów zarządzania projektami, takich jak PMBoK, IPMA, PRINCE2 czy Scrum. Potrafią organizować i sterować wykonawstwem projektów, zarządzać zmianami w projekcie oraz zarządzać ryzykiem projektu. Wykorzystują narzędzia informatyczne wspomagające proces zarządzania projektami do analizowania, oceniania i planowania projektów – w tym, takie oprogramowanie jak Microsoft Project czy Trello. Posiadają umiejętności komunikacyjne oraz doskonale rozumieją potencjał zarządzania zasobami ludzkimi wymagany do optymalnego zarządzania zespołami projektowymi. Potrafią również umiejętnie rozwiązywać konflikty, a także radzić sobie w sytuacjach kryzysowych występujących podczas realizacji projektów. Absolwenci kierunku Zarządzanie Projektami posiadają wiedzę umożliwiającą przystąpienie do egzaminu IPMA-Student lub/i IPMA Poziom D, PRINCE2 Foundation, a także Professional Scrum Master.

 

Jakub: „Polecam studia na kierunku zarządzanie projektami. Kierunek prowadzony w sposób profesjonalny i dobrze przygotowujący do wykonywania zawodu.”

Magdalena: „Studia na kierunku zarządzanie projektami pozwoliły mi znaleźć bez problemu interesującą pracę z dobrym wynagrodzeniem, gdyż wyposażyły mnie w kompetencje pozwalające przyjąć aktywną rolę członka zespołu projektowego jak i project managera.”

Szymon: „Studia na kierunku zarządzanie projektami są interesujące, kadra akademicka motywuje do nieustannego rozwoju oraz samodyscypliny. Ponadto jest pomocna i fachowa. Zapisałem się na II stopień.”

  • Absolwenci kierunku zarządzanie projektami są przygotowani do pełnienia zróżnicowanych funkcji w zespołach projektowych oraz do pracy na stanowisku kierownika projektu.
  • Posiadają wiedzę z zakresu zarządzania przebiegiem projektu, uwarunkowań organizacyjnych zarządzania projektami, instrumentów wspierających oraz zagadnień przekrojowych zarządzania projektami.
  • Znają podstawy nauk ekonomicznych, społecznych i prawnych.
  • Posiadają umiejętności pozwalające efektywnie pracować w zespole projektowym.
  • Potrafią posługiwać się odpowiednimi narzędziami, metodami i technikami zarządzania projektami.
  • Znają standardy kaskadowe (waterfall) oraz zwinne (agile) zarządzania projektami i potrafią zastosować je w kontekście konkretnego typu projektu.
  • Absolwenci potrafią organizować i sterować wykonawstwem projektów, zarządzać zmianami w projekcie oraz zarządzać ryzkiem projektu.
  • Wykorzystują narzędzia informatyczne wspomagające proces zarządzania projektami do analizowania, oceniania i planowania projektów.
  • Posiadają umiejętności tworzenia, kierowania oraz współpracy w zespole projektowym.
  • Potrafią również umiejętnie rozwiązywać konflikty, a także radzić sobie w sytuacjach kryzysowych występujących podczas realizacji projektu.
  • Absolwenci kierunku zarządzanie projektami posiadają wiedzę umożliwiającą przystąpienie do egzaminu IPMA-Student lub/i IPMA Level D, PRINCE2 Fundation.

Kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników z części pisemnych egzaminu maturalnego.

P = 0,5 × Wmp + k × Wdodatkowy

gdzie:
P – liczba punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
Wgłówny – liczba punktów (%) uzyskanych z matematyki (poziom podstawowy),
Wdodatkowy – liczba punktów (%) uzyskanych z jednego przedmiotu dodatkowego (matematyka – poziom rozszerzony, biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka) albo wynik egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika,
k = 0,5 dla poziomu podstawowego,
k = 1 dla poziomu rozszerzonego,
k = 0,7 dla wyniku egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Liczbę punktów przelicza się z uwzględnieniem przedmiotów o najkorzystniejszym dla kandydata wyniku. Jeżeli kandydat nie zdawał przedmiotu na określonym poziomie, to do obliczeń przyjmuje się 0 punktów za ten przedmiot i poziom.

Pełne kryteria przyjęć, w tym kryteria dla osób kwalifikujących się na podstawie innej niż nowa matura oraz wykaz uwzględnianych zawodów na poziomie technika, są dostępne na odrębnej stronie.

Dodatkowe informacje

Tytuł

licencjat

Stopien

Stopień I

Forma

Niestacjonarne, Stacjonarne

Język

Polski

Kierunek

Zarządzanie projektami

Profil

ogólnoakademicki

Miasto

Zabrze

Rekrutacja

Letnia

Wydział

Wydział Organizacji i Zarządzania

Font Resize
Contrast