VADEMECUM KANDYDATA
Rekrutacja na studia – co musisz wiedzieć?
Śląskie miasta przyszłości – Twoje miejsce do życia i nauki
Politechnika Śląska to uczelnia o długiej historii i ogromnym potencjale, której główna siedziba znajduje się w Gliwicach, ale jej wpływ rozciąga się również na Katowice, Zabrze i Rybnik – miasta z bogatą tradycją przemysłową i niezwykłymi perspektywami rozwoju.
Gliwice to miasto o ponad 750-letniej tradycji, położone w sercu Europy, na skrzyżowaniu kluczowych szlaków komunikacyjnych. To dynamicznie rozwijająca się technopolia, w której innowacje i nowoczesny przemysł – szczególnie branża automotive – idą w parze z doskonale wykształconą kadrą i znakomitą lokalizacją. Gliwice to idealne miejsce dla studentów i młodych profesjonalistów gotowych podbijać świat technologii.
Katowice to metropolia o wielowymiarowej tożsamości, która z przemysłowego centrum zmieniła się w nowoczesne, tętniące życiem miasto akademickie, kulturalne i biznesowe. Stolica Górnego Śląska to przestrzeń, gdzie historia spotyka się z przyszłością, a nauka, kultura i rozrywka tworzą unikalny klimat do życia i rozwoju.
Zabrze to miasto innowacji z przemysłowym DNA. To właśnie tu znajdziesz unikalne połączenie tradycji z nowoczesnością, czego dowodzą m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca, Sztolnia Królowa Luiza i podziemna Kopalnia Guido – miejsce, gdzie nauka i turystyka tworzą niezapomniane doświadczenia.
Rybnik to nowoczesne miasto usługowo-handlowe Śląska, które z górniczego ośrodka przekształciło się w dynamicznie rozwijające się centrum edukacji, kultury i rekreacji. Tu tradycja spotyka nowoczesność w przestrzeni sprzyjającej młodym ludziom.
Politechnika Śląska – Twoje miejsce na mapie sukcesu
Studiując na Politechnice Śląskiej, zyskujesz nie tylko wiedzę, ale i dostęp do społeczności ambitnych, twórczych ludzi oraz możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach. To uczelnia, która łączy nowoczesność z tradycją, naukę z praktyką i lokalność z międzynarodowością.
Ponad 180 kół naukowych czeka na Twoje pomysły – od projektów samochodów wyścigowych (PolSl Racing), pojazdów elektrycznych (Silesian Greenpower), przez sztuczną inteligencję (AI-METH), po technologie kosmiczne (Silesian Aerospace Technologies).
Najbardziej spektakularną akcją Samorządu Studenckiego są corocznie organizowane juwenalia Politechniki Śląskiej, czyli Igry. To legendarne już święto studenckiej kreatywności i zabawy. Tradycyjny korowód przebierańców i koncerty plenerowe tworzą klimat, którego z pewnością nie zapomnisz.
Organizacje studenckie otwierają drzwi do międzynarodowych projektów, staży i wymian – zyskujesz szansę rozwoju nie tylko lokalnie, ale i globalnie. Stowarzyszenie Studentów BEST Gliwice regularnie organizuje wiele projektów lokalnych i międzynarodowych, w tym między innymi popularny Konkurs Inżynierski EBEC Poland. Komitet Lokalny IAESTE Gliwice skupia się natomiast na rozwoju współpracy z firmami, dzięki czemu wielu studentów ma szansę wyjechać na zagraniczne praktyki. Europejskie Forum Studentów AEGEE Gliwice jest organizatorem Summer University, a także Targów Organizacji Studenckich TOST. Celem organizacji Erasmus Student Network Silesian University of Technology jest natomiast popularyzacja studenckich wymian międzynarodowych oraz integracja studentów zagranicznych, przyjeżdżających na naszą uczelnię.
Lubisz aktywnie spędzać czas? Dołącz do Akademickiego Klubu Turystycznego “Watra”, Koła Przewodników Górskich “Harnasie” lub nurkuj z AKP Kalmar. A może masz talent medialny lub techniczny? Sprawdź się w Radiu Studenckim lub w Akademickim Klubie Krótkofalowców.
Osiągnięcia, które mówią same za siebie
Jesteśmy wśród najlepszych w Polsce! Politechnika Śląska to laureat prestiżowego konkursu “Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”, którego celem było wyłonienie uczelni, mogących dążyć do osiągnięcia statusu uniwersytetu badawczego, a także skutecznego konkurowania z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Do najważniejszych osiągnięć uczelni należą również:
- 4. miejsce w Polsce oraz 17. w regionie Europy Wschodniej w międzynarodowym rankingu SCImago (2017)
- Złote Godło “QualityInternational” 2018 dla Centrum Inkubacji i Transferu Technologii oraz tytuł Najwyższa Jakość w kategorii QI Services
- SuperMarka-Śląskie 2018
- Nagroda Elsevier Research Impact Leaders 2018 za wpływ badań
- Sukces Politechniki Śląskiej w rankingu Times Higher Education by subject
- Lider doktoratów wdrożeniowych – 78 realizowanych projektów, w tym 10 ze sztucznej inteligencji
- Certyfikat “Uczelni Liderów” 2019 oraz Wyróżnienie Nadzwyczajne “Aurea Praxis” dla Rektora prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka za wykazywanie się szczególnym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich uczelniach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej
- Studencki Nobel 2019 dla studenta Wydziału Matematyki Stosowanej
- 5. miejsce w Polsce w rankingu uczelni, których absolwenci zajmują stanowiska prezesów dużych firm (Ranking “Rzeczpospolitej” 2020)
Politechnika Śląska otrzymała również prestiżowe HR Excellence in Research, potwierdzające jakość naszych działań naukowych i podejścia do kariery badawczej.
Zostań częścią Politechniki Śląskiej – uczelni, która inwestuje w Twoją przyszłość
Chcesz studiować tam, gdzie edukacja łączy się z innowacją, a nauka z pasją? Politechnika Śląska to Twój krok w stronę kariery i niezapomnianych studenckich lat.
Studia pierwszego stopnia (licencjackie/inżynierskie)
Studia pierwszego stopnia są dla osób, które mają świadectwo dojrzałości albo dokument równorzędny, taki jak dyplom IB, dyplom EB lub świadectwo zagraniczne. W rekrutacji liczy się wynik matury, a szczegółowe zasady różnią się w zależności od kierunku studiów.
Podstawą obliczenia wyniku w rekrutacji są wyniki pisemnego egzaminu maturalnego. Absolwenci technikum mogą wykorzystać wynik egzaminów zawodowych w danym zawodzie w miejsce dodatkowego przedmiotu maturalnego. Na kierunkach takich jak Architektura i Architektura wnętrz dodatkowo trzeba przystąpić do sprawdzianu uzdolnień artystycznych.
Każdy kierunek ma ustaloną minimalną liczbę punktów, które trzeba zdobyć, aby zostać zakwalifikowanym. Szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie każdego kierunku.
Studia drugiego stopnia (magisterskie)
Studia drugiego stopnia są dla osób, które ukończyły już studia pierwszego stopnia lub inne studia magisterskie. Podstawą przyjęcia jest dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem. Jeśli ukończyłeś studia niedawno (mniej niż 30 dni przed dokonaniem zgłoszenia), możesz przedstawić inne dokumenty, np. zaświadczenie z ukończonej uczelni.
Listy rankingowe
Na każdym kierunku przygotowywana jest lista rankingowa, która zawiera kandydatów uporządkowanych według wyników punktowych. Kandydaci są przyjmowani z listy aż do wyczerpania miejsc.
Szczegółowe kryteria rekrutacji
Pełne kryteria przyjęć, w tym zasady dla osób z dokumentami innymi niż nowa matura, oraz wykaz zawodów technicznych, które mogą zostać uwzględnione, znajdziesz na specjalnej stronie.
Jeśli ukończyłeś technikum, możesz wykorzystać wynik egzaminów zawodowych w danym zawodzie w miejsce dodatkowego przedmiotu maturalnego. Ważne są wyniki z dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz dyplomu zawodowego, niezależnie od roku ukończenia technikum i tytułu technika. Sprawdź poniżej jak wyglądają te dokumenty.
Uwaga: nie bierzemy pod uwagę świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie ani certyfikatów zawodowych. Te dokumentu potwierdzają jedynie uzyskanie częściowych kwalifikacji. Nie uwzględniamy też świadectwa ukończenia technikum, które potwierdzają tylko wykształcenie średnie.
Pamiętaj! Jedynym dokumentem, który pozwala Ci ubiegać się o przyjęcie na studia, jest świadectwo dojrzałości (matura). Bez tego dokumentu nie możesz starać się o przyjęcie na studia, nawet jeśli masz tytuł technika.
Każdy kierunek ma swoją lista zawodów, które mogą być uwzględniane w rekrutacji. Tylko te zawody umożliwią uzyskanie punktów rekrutacyjnych.
Jak dodać dyplom technika?
- Zaloguj się na swoje konto w systemie IRK.
- Wejdź w zakładkę “Zgłoszenia rekrutacyjne”.
- W sekcji “Dodatkowe informacje” znajdziesz formularz “Dyplom w zawodzie nauczanym na poziomie technika”.
- Wpisz dane ze swojego dyplomu.
Wpisz wynik egzaminu zawodowego:
- jeśli masz dyplom zawodowy – końcowy wynik egzaminów zamieszczony na tym dyplomie,
- jeśli masz dyplom potwierdzającego kwalifikacje zawodowe – oblicz średni wynik z wszystkich kwalifikacji w danym zawodzie korzystając ze wzoru:
w którym poszczególne symbole oznaczają:
- Wip – wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji,
- Wipr – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji,
- n – liczbę kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie.
Pamiętaj: formularz musisz uzupełnić do 24 godzin od zakończenia rejestracji. Po tym czasie nie będzie już możliwości edycji. Pracownik uczelni musi jeszcze sprawdzić i zatwierdzić Twoje dane, więc nie odkładaj tego na później.
Po zakwalifikowaniu się na studia przynieś dyplom technika razem, świadectwo dojrzałości oraz inne wymagane dokumenty. Pamiętaj, aby zrobić to zgodnie z harmonogramem rekrutacji!.
Dla najlepszych studentów rozpoczynających studia stacjonarne pierwszego stopnia w pełnym cyklu kształcenia na Politechnice Śląskiej przygotowano program projakościowy w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.
Olimpiady przedmiotowe i tematyczne
- Prawo przyjęcia na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia bez postępowania kwalifikacyjnego, z maksymalną liczbą punktów, mają laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego zgodnie z poniższym wykazem.
- Podstawą uzyskania uprawnień określonych w pkt 1 jest przedłożenie oryginału właściwego dokumentu.
- Z uprawnień określonych w pkt 1 mogą skorzystać kandydaci jeden raz – w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub w okresie czterech następnych lat.
Wykaz olimpiad stopnia centralnego uprawniających do przyjęcia na pierwszy rok studiów bez postępowania kwalifikacyjnego
- Międzynarodowa Młodzieżowa Olimpiada Przyrodnicza (IJSO)
- Międzynarodowa Olimpiada Astronomii i Astrofizyki (IOAA)
- Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO)
- Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO)
- Międzynarodowa Olimpiada Ekonomiczna (IEO)
- Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (IPhO)
- Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna (iGeo)
- Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI)
- Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyczna (IOL)
- Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna (IMO)
- Międzynarodowa Olimpiada Nauki o Ziemi (IESO)
- Olimpiada Artystyczna (historia sztuki)
- Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki
- Olimpiada Biologiczna
- Olimpiada Chemiczna
- Olimpiada Filozoficzna
- Olimpiada Fizyczna
- Olimpiada Geograficzna
- Ogólnopolska Olimpiada Historyczna
- Olimpiada Informatyczna
- Olimpiada Lingwistyki Matematycznej
- Olimpiada Matematyczna
- Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości
- Olimpiada Innowacji Technicznych w Elektronice i Mechatronice
- Olimpiada Innowacji Technicznych w Mechanice
- Olimpiada Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska
- Olimpiada Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce
- Olimpiada Techniki Samochodowej
- Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
- Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
- Olimpiada Elektroników i Mechatroników “ELEKTROMECHATRON”
- Olimpiada Liderów Telekomunikacji i Informatyki “POLTELEINFO”
- Olimpiada Wiedzy o Elektrotechnice i Energetyce “EDU-ELEKTRA”
- Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej “Euroelektra” organizowana przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej organizowana przez Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Energetycznej “Euroelektra”
- Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej
- Olimpiada Wiedzy Górniczej “O Złotą Lampkę”
- Olimpiada Wiedzy Technicznej
- Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce
- Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
- Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych
- Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym
- Olimpiada Wiedzy o Wynalazczości
- Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowana przez Uniwersytet Warszawski
- Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
- Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego
- Olimpiada Języka Francuskiego
- Olimpiada Języka Hiszpańskiego
- Olimpiada Języka Łacińskiego
- Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego
- Olimpiada Języka Rosyjskiego
- Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym
- Olimpiada Przedsiębiorczości
- Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Instalacyjnych
- Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Menadżerskich
- Olimpiada Wiedzy o Rodzinie
- Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna
- Ogólnopolska Olimpiada Spedycyjno-Logistyczna
- Olimpiada Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju
- Olimpiada Statystyczna
- Konkurs Naukowy E(x)plory
Konkurs “O złoty indeks Politechniki Śląskiej”
- Laureaci I stopnia Konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej” są przyjmowani na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia bez postępowania kwalifikacyjnego na wszystkie kierunki studiów na Politechnice Śląskiej.
- Laureaci II i III stopnia podlegają postępowaniu kwalifikacyjnemu zgodnie z kryteriami określonymi dla kandydatów z nową maturą.
- Laureaci II stopnia otrzymują dodatkowo 40% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym.
- Laureaci III stopnia otrzymują dodatkowo 30% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym.
- Laureaci Konkursu „O złoty indeks Politechniki Śląskiej” z przysługującego im uprawnienia mogą skorzystać jeden raz – w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub w okresie czterech kolejnych lat.
Inne konkursy
- Finaliści “Ogólnopolskiego Sejmiku Matematycznego” organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach otrzymują dodatkowo 20 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek matematyka.
- Laureaci pierwszych 10 miejsc Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Śląskiej dodatkowo otrzymują 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki: chemia, technologia chemiczna oraz technologia i inżynieria chemiczna (w języku angielskim).
- Laureaci ogólnopolskiego konkursu “Algorytmion” organizowanego przez Politechnikę Śląską otrzymują dodatkowo 30 punktów, finaliści tego konkursu otrzymują 20 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek informatyka (profil praktyczny).
- Laureaci pierwszych 10 miejsc ogólnopolskiego konkursu “Elektronika – by żyło się łatwiej” otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek elektronika i telekomunikacja.
- Laureaci pierwszych 3 miejsc i autorzy prac wyróżnionych ogólnopolskiego konkursu “Fizyka a ekologia” otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki: energetyka, fizyka techniczna (profil praktyczny), geoinformatyka i inżynieria środowiska.
- Laureaci zakwalifikowani do Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki: fizyka techniczna (profil praktyczny) i geoinformatyka.
- Laureaci pierwszych 15 miejsc ogólnopolskiego konkursu “Z Elektryką przez Świat” otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki: elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, mechatronika.
- Laureaci ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez fundację „Zwolnieni z Teorii”, posiadający Certyfikat TAS (Teamwork Achievement Score Certificate), otrzymują dodatkowo punkty w postępowaniu kwalifikacyjnym na wszystkie kierunki studiów zgodnie ze wzorem: Pp = 0,2 × TAS,
gdzie:
Pp – liczba dodatkowych punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym,
TAS – liczba punktów uzyskanych przy zespołowej realizacji projektu społecznego (Teamwork Achievement Score).
Maksymalna liczba możliwych do uzyskania punktów z tytułu posiadania Certyfikatu TAS wynosi 20. Kandydaci na kierunek architektura oraz kierunek architektura wnętrz muszą przystąpić do sprawdzianu uzdolnień artystycznych. - Laureaci ogólnopolskiego konkursu SkillsPoland otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym, zgodnie z poniższą tabelą.
Nazwa konkurencji | Nazwa obszaru | Kierunek studiów |
---|---|---|
Technologia budowlana | Instalacje elektryczne |
|
Technologia informacyjna i komunikacyjna | Wszystkie |
|
Technologia wytwarzania i inżynieria | Wszystkie |
|
|
|
|
Inżynieria mechaniczna CAD | inżynieria biomedyczna | |
Transport i logistyka | Technologia samochodowa |
|
- Laureaci pierwszych 3 miejsc ogólnopolskiego konkursu “Młody Einstein” otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek fizyka techniczna (profil praktyczny).
- Laureaci ogólnopolskiego konkursu Silesian CYBERhackathon otrzymują dodatkowo 30 punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki: automatyka i informatyka przemysłowa, geoinżynieria i eksploatacja surowców.
- Laureaci międzynarodowego konkursu “Kangur Matematyczny” w klasie “Student” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na wszystkie kierunki studiów.
- Laureaci eliminacji krajowych oraz finału międzynarodowego konkursu “Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na wszystkie kierunki studiów.
- Laureaci ogólnopolskiego konkursu “Projekt Politechnika” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na wszystkie kierunki studiów.
- Laureaci części krajowej i europejskiej międzynarodowego konkursu “Europejski Konkurs Statystyczny” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek matematyka.
- Laureaci ogólnopolskiego konkursu “Ogólnopolska Konferencja Młodych Naukowców” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek fizyka techniczna (profil praktyczny).
- Laureaci pierwszych 3 miejsc ogólnopolskiego konkursu “Fizyczne Ścieżki” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek fizyka techniczna (profil praktyczny).
- Laureaci ogólnopolskiego konkursu “Turniej Młodych Fizyków” otrzymują dodatkowo 20% maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek fizyka techniczna (profil praktyczny).
- Podstawą uzyskania uprawnień określonych w pkt 1-17 jest przedłożenie oryginału właściwego dokumentu.
- Z uprawnień określonych w pkt 1-17 mogą skorzystać kandydaci jeden raz – w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub w okresie czterech następnych lat.
Wysokość opłaty rekrutacyjnej
Aby wziąć udział w rekrutacji na studia na Politechnice Śląskiej, musisz wpłacić opłatę rekrutacyjną. Jej wysokość zależy od kierunku, który wybierasz:
- 150 zł – jeśli aplikujesz na kierunek Architektura lub Architektura wnętrz,
- 85 zł – jeśli wybierasz jakikolwiek inny kierunek.
Jeśli składasz więcej niż jedno zgłoszenie (np. na dwa różne kierunki), opłatę wnosisz za każde zgłoszenie.
Opłata rekrutacyjna nie obowiązuje w rekrutacji na studia podyplomowe.
Wnoszenie opłaty rekrutacyjnej
- Termin wniesienia opłaty znajdziesz w harmonogramie.
- Opłatę wpłacasz na swój indywidualny rachunek, który znajdziesz po złożeniu zgłoszenia w systemie IRK po wysłaniu zgłoszenia rekrutacyjnego. Tytuł przelewu jest wykorzystywany tylko pomocniczo (można tam podać np. imię i nazwisko kandydata). Konto wskazane w systemie IRK służy wyłącznie do wnoszenia opłat rekrutacyjnych. Nie przelewaj tam czesnego czy opłat za akademik.
- Najszybsza opcja to szybka płatność on-line dostępna bezpośrednio w systemie IRK – opłata pojawi się na Twoim koncie w kilka minut.
Ważne: Liczy się data wpływu pieniędzy na konto, nie data wykonania przelewu. Dlatego lepiej nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę!
Zwrot opłaty rekrutacyjnej
Możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy (pomniejszonych o 15 zł kosztów obsługi), jeśli:
- wycofasz zgłoszenie zanim upłynie termin rejestracji,
- nie możesz pojawić się na sprawdzianie uzdolnień artystycznych i Centralna Komisja Rekrutacyjna uzna Twoją nieobecność za usprawiedliwioną,
- przypadkowo wpłacisz złą kwotę albo zapłacisz dwa razy,
- zapłacisz po terminie i nie zostaniesz dopuszczony do rekrutacji z tego powodu,
- nie zostaną uruchomione wybrane przez Ciebie studia.
Wniosek o zwrot opłaty możesz złożyć:
- do 30 października – w przypadku naboru letniego,
- do 30 marca – w przypadku naboru zimowego.
Po tych terminach możesz już tylko wnioskować o przeniesienie opłaty na kolejną rekrutację.
Wniosek o zwrot opłaty rekrutacyjnej możesz złożyć:
- osobiście lub pocztą (papierowo),
- elektronicznie np. przez ePUAP,
- w systemie IRK (z podpisem zaufanym, kwalifikowanym lub osobistym).
Nie przyjmujemy wniosków e-mailem ani jako zwykłe skany (bez podpisu elektronicznego).
Nie otrzymasz zwrotu, jeżeli:
- nie zostałeś przyjęty, bo nie spełniasz warunków przyjęcia,
- nie dostarczysz wymaganych dokumentów.
Osoby zakwalifikowane składają wymagane dokumenty w postaci papierowej. Podczas składania dokumentów musisz przedstawić oryginały lub odpisy dokumentów do poświadczenia kopii przez pracowników Politechniki Śląskiej. Dokumenty musisz złożyć w Biurze Obsługi Studentów – szczegółowe informacje znajdziesz w naszym pomocniku.
Ważne! Sprawdź poprawność danych uzupełnionych w systemie rekrutacyjnym. Literówki mogą spowodować problemy w czasie rekrutacji lub w czasie studiów. W trakcie składania dokumentów będziesz musiał przedstawić swój dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia tożsamości oraz danych zawartych w kwestionariuszu osobowym.
Fotografia kandydata
Zdjęcie musi być aktualne i spełniać wymagania zdjęcia do dowodu osobistego. W szczególności:
- jest kolorowe, na białym tle i z dobrym oświetleniem,
- ma dobrą ostrość oraz odwzorowuje naturalny kolor skóry,
- twarz jest widoczna od góry głowy do górnej części barków – tak aby zajmowała 70-80% fotografii,
- patrzysz wprost, bez nakrycia głowy i okularów z przeciwsłonecznych, a oczy są dobrze widoczne.
Instrukcję wykonywania zdjęcia znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
UWAGA: bez zaakceptowanego zdjęcia nie wydrukujesz kwestionariusza osobowego i złożenie dokumentów wymaganych do przyjęcia na studia.
Zdjęcie w systemie musi być kolorowe, ale kwestionariusz możesz wydrukować czarno-biały.
Przesyłanie zdjęcia w postaci elektronicznej
Jedynym sposobem dostarczenia zdjęcia jest wgranie pliku do systemu rekrutacyjnego. Nie można dostarczyć zdjęcia w postaci papierowej lub na nośniku danych. Zdjęcie powinno mieć maksymalnie 5 MB w formacie JPEG lub PNG io wymiarach co najmniej 500 x 625 pikseli (proporcje 4:5). Zdjęcie można wykadrować samodzielnie w systemie rekrutacyjnym.
Nie skanuj zdjęcia w postaci papierowej. Domowe skanery nie pozwalają na uzyskanie skanów odpowiedniej jakości. Możesz pozyskać plik bezpośrednio od fotografa albo wykonać zdjęcie samodzielnie w domu.
Pełnomocnictwo
Jeżeli nie możesz złożyć dokumentów osobiście, to możesz upoważnić inną osobę do załatwienia tego w Twoim imieniu. Pełnomocnictwo nie musi być potwierdzone notarialnie, jednak musi być przedstawione w oryginale.
- Pobierz i wypełnij formularz pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo możesz wygenerować również w systemie rekrutacyjnym po zarejestrowaniu się. Podpisz formularz odręcznie i przekaż pełnomocnikowi razem z dokumentami.
- Pełnomocnik powinien mieć dostęp do Twojego konta w systemie rekrutacyjnym i na bieżąco sprawdzać pojawiające się tam powiadomienia. Jeżeli nie jest to możliwe, to pamiętaj, aby robić to samodzielnie i przekazywać pełnomocnikowi wszystkie informacje otrzymywane tą drogą.
- Upewnij się, że pełnomocnik zna harmonogram i obowiązujące terminy składania dokumentów.
W przypadku udzielenia pełnomocnictwa kwestionariusz osobowy podpisuje pełnomocnik w imieniu kandydata.
Kandydaci niepełnoletni
Jeżeli masz mniej niż 18 lat, to w rekrutacji uczestniczy za Ciebie rodzic albo opiekun prawny. Do 18. roku życia to oni podejmują decyzje w Twoim imieniu, np. w kwestii studiów, zamieszkania w domu studenckim itd. Dlatego w przypadku kandydatów niepełnoletnich wymagamy zgody przedstawiciela ustawowego wydanej po uprzednim zapoznaniu się przez niego z klauzulą informacyjną. Pamiętaj, że jeżeli masz mniej niż 18 lat, to Twoje dokumenty może złożyć wyłącznie rodzic lub opiekun prawny (ewentualnie inna osoba dorosła posiadająca jego pełnomocnictwo). Nie przyjmujemy dokumentów od osób niepełnoletnich.
Począwszy od dnia uzyskania pełnoletności kandydat lub student może samodzielnie decydować o swoim udziale w rekrutacji oraz odbywanych studiach.
Czynniki szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne dla zdrowia występujące na studiach
Zapoznaj się z informacjami o ewentualnych czynnikach szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia, które mogą wystąpić na wybranym przez Ciebie kierunku. Nie wymagamy badań lekarskich, ale w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem czy stan zdrowia pozwala Ci na podjęcie studiów. Po rozpoczęciu studiów przejdziesz badania profilaktyczne w Przychodni Akademickiej.
Studiuj z nami – wsparcie dla kandydatów z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi
Osoby z niepełnosprawnością mogą rekrutować się na dowolny kierunek studiów na Politechnice Śląskiej, tak jak każdy inny kandydat. Rekrutacja odbywa się na zasadach ogólnych.
Sprawdzian wstępny dotyczy tylko kierunków Architektura i Architektura wnętrz. Jeśli aplikujesz na jeden z tych kierunków i masz specjalne potrzeby – możemy dostosować formę sprawdzianu (np. wydłużyć czas, zmienić sposób przeprowadzenia lub przygotować materiały w odpowiednim formacie). Zgłoś się co najmniej 2 tygodnie przed sprawdzianem do Biura Spraw Osób z Niepełnosprawnościami – dzięki temu będziemy mogli zapewnić Ci potrzebne wsparcie. W przeciwnym razie możemy nie zdążyć z realizacją potrzebnych działań.
Jakie formy pomocy możemy Ci zaoferować?
- zmiana formy sprawdzianu (np. pisemny zamiast ustnego),
- możliwość użycia specjalnego komputera lub oprogramowania,
- materiały w brajlu, dużym druku lub elektronicznie,
- wydłużenie czasu egzaminu nawet o 50%,
- możliwość korzystania ze sprzętu medycznego lub specjalistycznego,
- możliwość przyjmowania leków podczas egzaminu.
Możesz poprosić o wsparcie asystenta rekrutacyjnego, który:
- pomoże Ci zrozumieć ofertę studiów,
- wyjaśni zasady i terminy rekrutacji,
- pomoże w kontaktach z uczelnią,
- wesprze przy wypełnianiu dokumentów w systemie IRK,
- pomoże w złożeniu dokumentów.
Jeśli masz pytania lub chcesz zgłosić potrzebę wsparcia – odezwij się do nas:
Biuro Spraw Osób z Niepełnosprawnościami
Tel. 32 237 23 50
E-mail: bon@polsl.pl
Strona: www.polsl.pl/rd1-cos/bon/
Planujesz studiować na Politechnice Śląskiej? Już teraz możesz zadeklarować chęć zamieszkania w akademiku. Wystarczy, że w systemie IRK (zakładka “Zgłoszenia rekrutacyjne”) zaznaczysz odpowiednią opcję. Po przyjęciu na studia będziesz mógł złożyć wniosek o miejsce w domu studenckim w systemie Web360.
Przed złożeniem wniosku o miejsce w akademiku koniecznie zapoznaj się z:
- Stawkami opłat za miejsce w domu studenckim
- Zasadami rezerwacji miejsc
- Instrukcją wypełniania wniosku
- Harmonogram kwaterowania w roku akademickim 2024/2025
Miasteczko studenckie Politechniki Śląskiej to jedno z największych i najlepiej wyposażonych w Polsce. Od lat dokładamy wszelkich starań, aby studentom mieszkało się tu jak najlepiej. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz na co dzień:
- 11 domów studenckich w Gliwicach + 1 w Katowicach i 1 w Zabrzu,
- blisko 3 000 miejsc noclegowych – pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, różne standardy,
- dostęp do Internetu (światłowód + lokalna sieć w każdym akademiku).
- TV, siłownie, tenis stołowy, pralnie, sale spotkań,
- boiska sportowe, miejsca do grillowania, chilloutu i rekreacji,
- bezpieczna okolica – cały teren miasteczka objęty monitoringiem,
- w sąsiedztwie: stołówka, przychodnia, uczelniane obiekty sportowe (hale, korty, lodowisko!).
Stołówki
Nie musisz martwić się o gotowanie – w stołówce studenckiej przy ul. Łużyckiej 24 zjesz pyszne i tanie posiłki.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek–Piątek: 8:00–21:00
Sobota-Niedziela: 11:00–18:00
Tel. 32 237-23-47
Dom Asystenta
Jesteś doktorantem lub młodym pracownikiem naukowym? Możesz zamieszkać w Domu Asystenta przy ul. Kochanowskiego 35.
Tel. 32 237-24-68
Gdzie uzyskasz więcej informacji?
Administracja Osiedla Studenckiego mieści się w Domu Studenckim “Karlik” cz. A przy ul. Kujawskiej 10, 44-100 Gliwice
Tel. 32 237-26-97; 32 237-15-85
kwaterowanie@polsl.pl
Chcesz być blisko zajęć, przyjaciół i studenckiego życia? Wybierz akademik i ciesz się studiami na 100%!
Uchwały Senatu
- Uchwała nr 42/2024 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia oraz sposobu przeprowadzenia rekrutacji na studia na Politechnice Śląskiej rozpoczynające się w roku akademickim 2025/2026
- Uchwała nr 19/2025 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 31 marca 2025 r. zmieniająca uchwałę w sprawie warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia oraz sposobu przeprowadzenia rekrutacji na studia na Politechnice Śląskiej rozpoczynające się w roku akademickim 2025/2026
- Uchwała nr 38/2025 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 28 kwietnia 2025 r. zmieniająca uchwałę w sprawie warunków, trybu, terminu rozpoczęcia i zakończenia oraz sposobu przeprowadzenia rekrutacji na studia na Politechnice Śląskiej rozpoczynające się w roku akademickim 2025/2026
- Uchwała nr 57/2019 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 24 czerwca 2019 r. w sprawie “Zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad na Politechnikę Śląską na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające się w latach akademickich 2023/2024, 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027” – tekst jednolity na dzień 13 marca 2023 r.
- Uchwała nr 12/2023 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 27 marca 2023 r. zmieniająca uchwałę w sprawie “Zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad na Politechnikę Śląską na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające się w latach akademickich 2023/2024, 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027”
- Uchwała nr 35/2023 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 26 czerwca 2023 r. zmieniająca uchwałę w sprawie “Zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad na Politechnikę Śląską na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające się w latach akademickich 2023/2024, 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027”
- Uchwała nr 41/2023 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 10 lipca 2023 r. zmieniająca uchwałę w sprawie “Zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad na Politechnikę Śląską na studia pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie rozpoczynające się w latach akademickich 2023/2024, 2024/2025, 2025/2026, 2026/2027 i 2027/2028”
- Uchwała nr 43/2024 Senatu Politechniki Śląskiej z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie “Zasad przyjmowania laureatów i finalistów olimpiad oraz laureatów konkursów na studia pierwszego stopnia rozpoczynające się w latach akademickich 2028/2029, 2029/2030 i 2030/2031”
Zarządzenia Rektora
- Zarządzenie nr 100/2021 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 18 czerwca 2021 r. w sprawie materiałów egzaminacyjnych na sprawdzian uzdolnień artystycznych obowiązujący kandydatów na studia na kierunkach architektura oraz architektura wnętrz
- Zarządzenie nr 53/2023 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 28 marca 2023 r. w sprawie programu projakościowego dla najlepszych studentów rozpoczynających studia stacjonarne pierwszego lub drugiego stopnia, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza
- Zarządzenie nr 187/2023 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 16 października 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie programu projakościowego dla najlepszych studentów rozpoczynających studia stacjonarne pierwszego lub drugiego stopnia, w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza
- Zarządzenie nr 51/2024 Rektora Politechniki Śląskiej z dnia 22 marca 2024 r. w sprawie harmonogramu rekrutacji na studia rozpoczynające się w roku akademickim 2024/2025 na Politechnice Śląskiej
Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Politechnika Śląska
Centralna Komisja Rekrutacyjna
ul. Akademicka 2A, 44-100 Gliwice
Centrum Obsługi Studiów
Studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia – obywatele polscy
tel. 32 400 30 55
Studia podyplomowe
tel. 32 237 11 90
e-mail: rekrutacja@polsl.pl
Admission Office (website: in Polish / in English)
Foreign candidates (cudzoziemcy)
tel. (+48) 32 237 16 90
e-mail: study@polsl.pl
Rekrutacja do Wspólnej Szkoły Doktorskiej
e-mail: SD@polsl.pl
Witamy na Politechnice Śląskiej! Informacje dla przyszłych studentów
Konto w systemie USOS
Po przyjęciu na studia zostaniesz wpisany na listę studentów, a pracownicy założą Ci konto w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (USOS). To będzie Twoje główne narzędzie do załatwiania spraw studenckich przez cały okres studów. Informację o utworzeniu konta dostaniesz na adres e-mail, który podałeś podczas rejestracji w systemie IRK. Jeżeli wcześniej studiowałeś już na Politechnice Śląskiej, Twoje konto w USOS się nie zmieni.
Elektroniczne oświadczenia
Na początku semestru koniecznie zaloguj się do USOS-a i zaakceptuj trzy dokumenty:
- ślubowanie,
- klauzulę RODO,
- oświadczenie o zapoznaniu się z opłatami i zasadami odpłatności za studia.
Masz na to 14 dni od rozpoczęcia semestru. Jeśli nie złożysz tych oświadczeń na czas, zostaniesz skreślony z listy studentów.
Poczta studencka
Każdy student Politechniki Śląskiej dostaje uczelnianą skrzynkę e-mail w domenie @student.polsl.pl. Używaj tego adresu we wszystkich sprawach związanych ze studiami – to oficjalny sposób kontaktu z uczelnią.
Legitymacja studencka
Elektroniczna legitymacja studencka kosztuje 22 zł. Informacja o opłacie pojawi się w systemie USOS razem z numerem indywidualnego konta bankowego, na które trzeba ją przelać.
Panorama 360 Politechniki Śląskiej
Wydział Architektury – Gliwice, ul. Akademicka 7
Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki – Gliwice, ul. Akademicka 16
Wydział Budownictwa – Gliwice, ul. Akademicka 5
Wydział Chemiczny – Gliwice, ul. ks. Marcina Strzody 9
Wydział Elektryczny – Gliwice, ul. Bolesława Krzywoustego 2
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej – Gliwice, ul. Akademicka 2
Wydział Inżynierii Biomedycznej – Zabrze, ul. Roosevelta 40
Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki – Gliwice, ul. Konarskiego 18
Wydział Inżynierii Materiałowej – Katowice, ul. Krasińskiego 8
Wydział Matematyki Stosowanej – Gliwice, ul. Kaszubska 23
Wydział Mechaniczny Technologiczny – Gliwice, ul. Konarskiego 18A
Wydział Organizacji i Zarządzania – Zabrze, ul. Roosevelta 26-28
Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej – Katowice, ul. Krasińskiego 8
Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne – Gliwice, ul. Konarskiego 22B
Poli-USOS to nasz zbiór najważniejszych instrukcji, które w przyjazny sposób przeprowadzą Cię przez system USOS. Korzystaj z nich śmiało!
Program dla najlepszych studentów rozpoczynających studia stacjonarne
Aktywność | Stypendium | Zakwaterowanie w DS. |
---|---|---|
Reprezentujący Polskę na olimpiadach międzynarodowych | 1500 zł | Sfinansowanie zakwaterowania w pełnej wysokości przez 10 miesięcy na pierwszym roku studiów |
Laureat olimpiady stopnia centralnego | 1100 zł | |
Finalista olimpiady stopnia centralnego | 700 zł | |
Laureat konkursu ogólnopolskiego organizowanego przez PŚ (tylko miejsca 1-3) |
500 zł | |
Osoba uzyskująca 100% punktów w procesie rekrutacji | 500 zł | |
Osoba uzyskująca powyżej 85% punktów w procesie rekrutacji | – | Sfinansowanie zakwaterowania do wysokości 750 zł miesięcznie przez 10 miesięcy na pierwszym roku studiów |
Osoba spełniająca warunki zakwaterowania w Domu Studenckim | – | Gwarantowane miejsce w Domu Studenckim |
Jeśli jesteś studentem I roku studiów i chcesz ubiegać się o przyznanie stypendium projakościowego lub dofinansowanie zakwaterowania w domu studenckim Politechniki Śląskiej, musisz złożyć wniosek o objęcie tym programem. Wniosek możesz złożyć do 15 października (jeśli zostałeś przyjęty w naborze letnim) lub do 15 marca (jeśli zostałeś przyjęty w naborze zimowym) osobiście w Biurze Świadczeń dla Studentów lub przesyłając wniosek pocztą (liczy się data stempla pocztowego).
Aby dostać stypendium lub dofinansowanie, musisz mieć status studenta i spełniać warunki programu projakościowego.
Program dla studentów, absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy zrealizowali wyróżniony projekt w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza
Jeśli w szkole średniej realizowałeś projekt w ramach Programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, możesz ubiegać się o przyznanie stypendium po rozpoczęciu studiów. Stypendium mogą otrzymać członkowie zespołów, którzy otrzymali wyróżnienie przyznane przez zespół ekspertów powołany przez Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej. Wniosek o przyznanie stypendium można złożyć do 15 października w roku przyjęcia na studia, osobiście w Biurze Świadczeń dla Studentów lub przesyłając wniosek pocztą (liczy się data stempla pocztowego).
Stypendium w wysokości 700 zł miesięcznie jest wypłacane przez 10 miesięcy w pierwszym roku studiów. Warunkiem otrzymywania stypendium na drugim semestrze studiów jest całkowite zaliczenie semestru pierwszego ze średnią ocen co najmniej 4,3.
Student może ubiegać się o:
- stypendium socjalne,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- zapomogę,
- stypendium rektora.
Świadczenia te przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, ale maksymalnie przez 12 semestrów, z tym że na studiach pierwszego stopnia – maksymalnie przez 9 semestrów, na studiach drugiego stopnia – maksymalnie przez 7 semestrów.
Świadczeń nie mogą otrzymać osoby, które:
- mają już tytuł magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- mają już tytuł licencjata, inżyniera albo równorzędny i chcą zacząć studia I stopnia po raz drugi.
O świadczeniach
Stypendium socjalne może otrzymać student, który znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Możesz je otrzymać, jeśli miesięczny dochód na osobę w Twojej rodzinie nie przekracza 1 570,50 zł. W wyjątkowych przypadkach możesz otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości. Do przypadków tych zalicza się w szczególności:
- zamieszkanie studenta w domu studenckim Politechniki Śląskiej, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do siedziby Uczelni jest utrudniony,
- zamieszkanie z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim Politechniki Śląskiej, jeżeli codzienny dojazd studenta z miejsca stałego zamieszkania do siedziby Uczelni jest utrudniony.
Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami może otrzymać student posiadający:
- orzeczenie o niepełnosprawności,
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji lub o częściowej niezdolności do pracy.
Otrzymywanie stypendium nie wyklucza korzystania z innych form wsparcia oferowanych przez Biuro Spraw Osób z Niepełnosprawnościami.
Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, np. w wyniku:
- nieszczęśliwego wypadku,
- choroby studenta, jego rodziców, dziecka lub współmałżonka, jeżeli choroba ta wymaga zakupu kosztownych leków,
- utraty rodziców, dziecka lub współmałżonka,
- zniszczenia mieszkania lub domu na skutek pożaru, powodzi lub innej klęski żywiołowej.
Zapomoga może być przyznana maksymalnie 2 razy w roku akademickim. Nie można jej otrzymać więcej niż raz na to samo zdarzenie.
Stypendium rektora może otrzymać student, który realizuje na bieżąco program studiów, uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe co najmniej na poziomie krajowym.
Wszystkie osiągnięcia są punktowane zgodnie ze szczegółowymi zasadami przyznawania stypendium rektora określonymi w Regulaminie.
Stypendium rektora może otrzymać również student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
- laureatem międzynarodowej olimpiady albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
Regulamin studiów jest podstawowym dokumentem określającym organizację studiów na Politechnice Śląskiej, a także prawa i obowiązki studenta. Dowiesz się z niego m.in. kim jest prodziekan, czy studenci mają swojego opiekuna, co to jest sylabus i plan studiów, ile jest egzaminów w sesji, czy na studiach można wziąć urlop albo jak uzyskać dyplom z wyróżnieniem. Zdecydowanie warto znać Regulamin studiów! Dzięki temu studiowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze.
Opłaty za studia
Wysokość opłat za usługi edukacyjne świadczone przez Politechnikę Śląską ustala Rektor w drodze zarządzenia. Student potwierdza w oświadczeniu, że zapoznał się z obowiązującymi opłatami i akceptuje warunki odpłatności.
Dodatkowe, zawsze aktualne informacje znajdziesz na stronie Centrum Obsługi Studiów.
W razie pytań dotyczących studiów zachęcamy do kontaktu z Biurem Obsługi Studentów. To jednostka będąca najbliżej studenta, w której możesz załatwić wszystkie sprawy administracyjne związane z nauką.